Gündem

Akciğer Kanserinin Ön Tanısı Projesine TÜBİTAK’tan Destek

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) kimya mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Şeyma Korucu’nun hazırladığı tez projesi, TÜBİTAK Bilim İnsanı Geliştirme Destek Programları Kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, Şeyma Korucu’nun Akciğer Kanserinin Ön Tanısı için Metal Yüklü Grafen Yapılarının Biyosensör Olarak Kullanılabilirliği Üzerine DFT Çalışması” başlıklı yüksek lisans tez projesi, TÜBİTAK tarafından İleri Fonksiyonel Malzeme ve Enerjik Malzeme Teknolojileri dalında destek alacağı belirtildi.

Projenin akademik danışmanlığını ise BTÜ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ferdi Fellah üstlendi.

Prof. Dr. Mehmet Ferdi Fellah, akciğer kanserlerinin sadece yüzde 16’sının erken evrede saptandığını ifade etti.

Hastalıktan kaynaklanan ölümlerin büyük bir kısmının geç teşhis yüzünden olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Fellah, “Henüz akciğer kanserinde ön teşhis için etkin bir yöntem tanımlanmadı. Erken evrede tanıya imkan veren yöntemlere dünya çapında ihtiyaç duyulmaktadır.” dedi.

Şeyma Korucu, hazırladığı projenin fen, mühendislik ve tıp bilimleri açısından değer taşıdığı düşüncesinde olduğunu ifade etti.

Ölüm riski en yüksek olan kanser türünün akciğer kanseri olduğunu ve istatistiklere yansıyan verilere göre vaka sayısında ciddi bir artış gözlendiğini ifade eden Korucu, şu açıklamalarda bulundu:

“Ön tanı biyosensörünün geliştirilmesini hedefliyoruz. Bunun için öncelikle çalışmada kuantum kimyasal veriler elde edilecek. TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) altyapısı ile kuantum kimyasal yöntemler tanımlanması planlıyoruz. Projenin sonucunda metal yüklenmiş grafen yapılarının akciğer kanserinin ön tespitinde kullanılacak bir biyosensör için uygunluğunu göstererek, deneysel olarak yapılacak olan çalışmalara öncülük etmesi temel amacımızdır.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat