Sağlık Makaleleri

Akciğer Hastalığını Sigarayı Bıraktıktan Sonra Yendi

Tütün kullanımına nedeniyle akciğer hastalığına yakalandığı öğrendikten sonra sigarayı bırakan 35 yaşındaki Yakup Eser’in akciğerlerinde oluşan lezyonların büyük çoğunluğu 4 ayda kayboldu.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şeref Özkara’nın açıklamasına göre oldukça nadir görülen akciğer hastalıklarından birinin de “langerhans hücreli histiyositoz” olduğunu söyledi.

Tütün kullanımı ile sigara dumanına maruz kalmanın, akciğer kanseriyle birlikte pek çok hastalığa neden olduğunu belirten Prof. Dr. Şeref Özkara, “Bu hastalık da tütün kullanımına bağlı olarak gelişmekte ve yaşamı tehdit etmektedir. Bu hastalık, tedavi edilmediğinde ölüme yol açabilir.” dedi.

Bu hastalığın etkili bir ilaç tedavisinin henüz bulunmadığını ve tek çözüm yönteminin sigarayı bırakmak olduğunu vurgulayan Özkara, “Hastalık geliştiğinde, akciğerde küçük küçük oyuklar oluşuyor. Zamanla daha da büyüyerek kistik diye ifade edilen yaraların gelişmesine neden oluyor. Bu durum, akciğeri sıkıntıya sokuyor ve akciğer yetmezliği gelişmesine yol açabiliyor.” şeklinde açıkladı.

“Hastamıza sigarayı bıraktırmak dışında bir tedavi uygulamadık”

Prof. Dr. Şeref Özkara, nefes darlığı ve halsizlik gibi şikayetlerle hastaneye başvuran Yakup Eser’e, akciğer film bulguları ve genel sağlık kontrolleri sonrasında langerhans hücreli histiyositoz tanısı konulduğunu, hastanın her iki akciğerinde de son derece yaygın bulgularla karşılaştıklarını, tedavi olarak sadece sigarayı bıraktırdıklarını belirtti.

Özkara, “Hastamıza sigarayı bıraktırmak dışında bir tedavi uygulamadık. Aylar içinde hastamızın şikayetlerinin azaldığı ve daha da önemlisi akciğerindeki bulguların düzeldiği tespit edildi. Sigarayı bırakmasının takiben yapılan tetkikleri ve başvuru yapıldığı zamanki tetkikleri kıyasladık.”

“Hastamız sigarayı bıraktıktan sonra ince kesit alınan tomogrofide, akciğerlerindeki lezyonların yüzde 90 oranında kaybolduğu, yaraların yok olduğu belirlendi. Hastanın nefes gücü arttı, toplam üfleyebildiği miktar önceden 3,5 litreye düşmüşken şimdi 5 litreye yükseldi. Çok bariz şekilde hastalığın iyileştiğini gördük.”dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu