Gündem

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Yaşlılık Araştırması Yapacağını Söyledi

Yanık, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Adana’da AA muhabirine, dünya olduğu gibi Türkiye’de de nüfusun hızla yaşlandığını söyledi.

Türkiye’de ortalama her 10 kişiden birinin 65 yaş üstü olduğunu söyleyen Yanık şunları da ekledi, “Türkiye’de nüfusumuzun 3’te 1’e yakını, yüzde 27’si 18 yaş altı ama öteki taraftan doğurganlık oranı da hızla düştüğü için çok hızlı yaşlanıyoruz. Biz hem gençlerimiz hem engelli vatandaşlarımız hem de yaşlılarımıza ihtiyaca göre bakım, rehabilitasyon ve gündüzlü bakım hizmetlerimizi ayrı ayrı planlıyor ve hayata geçiriyoruz. Bundan sonraki süreçte de inşallah her vatandaş grubunun ihtiyacına göre planladığımız hizmetlerimizi hayata geçireceğiz.”

Türkiye’de 60 yıl içinde her 4 kişiden birinin 65 yaş ve üzeri olmasının beklendiğini söyleyen Bakan Yanık, bu veriye dayanarak hizmete ihtiyaç duyan insan sayısının da giderek artacağının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

8 milyondan fazla yaşlı nüfusa hizmet verdiklerini söyleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, şöyle konuştu:

 

“Bir taraftan Bakanlık olarak yoğun bir çalışma yapıyoruz, diğer taraftan Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) kurulan bir yaşlılık komisyonu var. 2021 yılında Türkiye Aile Yapısı Araştırması, Türkiye Ergen Profili Araştırması, Üniversite Gençliği Profil Araştırması, Kadına Şiddetin Sebepleri Araştırması yaptık ve şu anda analiz aşamasında. Sonuçlarının değerlendirilmesini gerçekleştirmeye çalışıyoruz.”

– “Türkiye Yaşlılık Araştırması’nın önemli bir veri kaynağı olacağı kanaatindeyiz”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, yaşlıların, sağlık, bakım, eğitim, sosyal ve toplumsal hayata aktif katılım mekanizmaları da dahil olmak üzere bütün meselelerine insan odaklı yaklaştıklarının altını çizerek, şunlara da değindi:

“Bu yıl içerisinde inşallah Türkiye Yaşlılık Araştırması yapacağız. Dolayısıyla bir bütün içerisinde baktığımızda, ülkemizde bütün nüfusun, demografinin bütün özelliklerini, gençler, yaşlılar, çocuklar, aile, kadın meselesinde bütüncül bir değerlendirme, saha taraması yapmış olacağız. Bilimsel araştırma silsilesi olmuş olacak. Yaşlılık araştırmasının akabinde Türkiye’de yaşlanma hızı, sayısı, yaşlılığa bağlı sonuçlar, yaşlılarımızın ihtiyaçları gibi bu alanda olabilecek bütün soruların cevabını araştırmayla bulmayı bekliyoruz.

Ondan sonra da bunu sosyal politikaya, akabinde de bir sosyal hizmet biçimine dönüştürmek bizim sorumluluğumuz. Bu anlamda Türkiye Yaşlılık Araştırması’nın önemli bir veri kaynağı olacağı kanaatindeyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu