Gündem

Afet Tedbirleri Kapsamında İki Yeni Kurum Yolda: Afet Bakanlığı ve Deprem Bilim Kurulu

Kahramanmaraş merkezli depremlerin tüm ülkeye kötü bir ders vermesinin ardından Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olası afetler için hazırlık sürecine girdi. Afet Bakanlığı ile ortaklaşa çalışma yürütecek Deprem Bilim Kurulu’nun hayata geçirilmesi planlanıyor.

Ondan fazla ilimizi sarsan deprem felaketi sonrası siyasi partiler seçimlere yönelik çalışmalarını tekrar gözden geçirmeye başladı. 2023 Başkanlık Seçimlerine aday partiler arasında yer alan AK Parti’de yaşanan afet kaynaklı önceki kampanya içeriklerinin tamamını askıya alarak, depremin açtığı yaraların sarılmasının ön planda tutulacağı yeni bir sürece girdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP) kurmayları, kalıcı konutlar tamamlanana dek ülkenin en önemli gündeminin depremin oluşturduğu yaraların sarılmasına dair yürütülecek çalışmalar olacağını vurguladı.

Parti yöneticileri tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde, “Türkiye’de 6 Şubat’tan sonra çok şey değişti. Artık uzun bir süre depremi ve sonraki süreci konuşacağız. Seçimler de tamamen deprem gündemli olacaktır. Buna göre yeni bir kampanya içeriği hazırlanması gerekecek. ‘Kampanya’ denmesi de çok doğru olmaz. ‘Depremin etkilediği şehirleri nasıl yeniden ayağa kaldıracağız?’, ‘Yaraları hızla nasıl saracağız?’, ‘Memleketlerini terk edenleri nasıl geri getireceğiz?’ gibi başlıklarda sil baştan bir gündem olması lazım” görüşü ön plana çıktı.

“AFET BAKANLIĞI’ VE ‘DEPREM BİLİM KURULU”

AK Parti hükümetinin şu an için gündeminde ‘Afet Bakanlığı’ kurulması, sürekli aktif bir şekilde görev yapacak ‘Deprem Bilim Kurulu’nun hayata geçirilmesi gibi öneriler mevcut.

 

KAYNAK: TÜRKİYE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu