Gündem

Adana Seyhan Devlet Hastanesi Acil servisinde Hemşireye Şiddet

Sağlık-sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, Seyhan Devlet Hastanesi acil servis önünde sağlık çalışanlarıyla beraber görevli Hemşireye hasta yakınları tarafından uygulanan şiddete dikkat çeken açıklamasında “”05/05/2022 tarihinde yine Seyhan Devlet Hastanesi Acil Servisinde şiddet olayıyla karşı karşıya kaldık.” ifadelerini kullandı.

 

Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Nennioğlu açıklamasında, Seyhan Devlet Hastanesinde Olay günü canla başla sağlık hizmeti veren bir hemşire arkadaşımıza hasta yakını tarafından sözlü ve fiziksel taciz olayı gerçekleşmiş tam olay bitmişken asker olduğunu söyleyen hastanın diğer bir yakını da olaya dahil olarak, iki kişi hemşire arkadaşımızın üzerine yürümüşlerdir. Bunun üzerine hemşire arkadaşımız kendini korumak için beyaz kod vermiş olduğunu açıkladı.

 

Konuyla ilgili Uzmanlar Federasyonu Başkanı olduğunu söyleyen bir şahısın sosyal medya üzerinden, kahraman sağlık çalışanlarını ve kahraman askerlerimizi karşı karşıya getirmeye çabalayan bir açıklamada bulunulduğunu’da söyledi.

Koronavirüs önlemlerinin gevşetildiği ve hayatın yavaş yavaş normale dönmeye başladığı Mart ayında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart Tıp Bayramı’nda yaptığı açıklamalar tüm sağlık çalışanlarına umut oldu. Yapılan açıklamalarda en dikkat çekici başlıklardan bir tanesi de şiddet konusunda Olmuştur. Sağlık Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’nın ortak çalışmaları neticesinde sağlıkta şiddetin katalog suçlar arasına girmesi öngörülüyor. TBMM’de komisyondan geçen tasarının bir an önce yasalaşması beklenmektedir. Çıkacak yasa ile hem saldırganların hak ettikleri cezayı alacağına hem de sağlıkta şiddetin önemli ölçüde önüne geçilebileceğine inanmaktayız dedi.

 

Ancak bu düzenlemenin tek başına yeterli olmayacağını da bilmekteyiz. Sağlıkta şiddet sadece cezaların artırılmasıyla önlenebilecek bir durum değil. Her zaman dile getirdiğimiz gibi sağlıkta şiddete karşı toplumsal duyarlılığın oluşturulması şart.
Atılan adımlar elbette önemli. Ama bu adımlarla birlikte Sağlık Bakanlığı öncülüğünde toplumsal seferberlik başlatılarak sağlıkta şiddete karşı bir farkındalık oluşturulması da gerekmektedir. İlgili karar alıcıların işbirliğinde okullardan kamu ve sivil kurumlara, aydınlardan medya organlarına tüm kesim ve platformlara yönelik toplumsal seferberlik başlatılması, şiddeti önlemeye dönük atılacak adımların başında gelmelidir.

 

Tüm bu değerlendirmeler ışığında Mart ayında gerçekleştirilen şiddet olaylarına baktığımızda, az da olsa bir düşüş yaşandığını söyleyen Sağlık_Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, Şubat ayında 21 şiddet olayı yaşanmasına karşın Mart ayında bu rakam 19’a düştü dedi.
Sağlıkta şiddetin en can yakıcı yanı ise olayların hasta ve hasta yakınları tarafından gerçekleştirilmesi. Şifa aradıkları elleri kırmaya çalışan bu zihniyeti kabul etmiyoruz. Yıllardır dile getirdiğimiz sağlıkta şiddet sorununun sona ermesi amacıyla büyük mücadele verdik. Her ay hazırladığımız ve kamuoyuna sunduğumuz sağlıkta şiddet raporlarıyla konuyu görünür hale getirdik. Geldiğimiz son noktada atılan adımları kıymetli buluyoruz. Siyasi iradenin sağlıkta şiddete net tavır koyması çok önemli.

 

Ancak sağlıkta şiddetin altında yatan sorunları da görmezden gelemeyiz. Sağlık çalışanları ağır iş yükü ve uzun süren nöbet saatleri altında eziliyor. Pandemiyle birlikte yükleri daha da artan sağlık çalışanları insanüstü bir gayretle şifa dağıtmaya çalışıyor.  Özetle sağlıkta şiddeti tetikleyen en önemli faktörlerin başında istihdam yetersizliği geliyor.

 

Sağlık çalışanları bir yandan bu sorunlarla mücadele ederken bir yandan da şiddet kurbanı oluyor. Bu durumun sürdürülebilir olması artık mümkün değil. Çözüm koyma noktasında her geç kalınan gün sağlık sisteminin geleceğine vurulan bir darbe olarak değerlendiren Başkan Nennioğlu, Biz bu güne kadar her zaman sağlık çalışanlarının yanında olduk, bu olayda da hemşire arkadaşımızın sonuna kadar yanında olacağız diyerek sözlerini tamamladı. (Kaynak: İlkGün Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu