Gündem

ABD Gıda ve İlaç Dairesi Bebeklerde Sık Görülen Virüs İçin Geliştirilen Aşıyı Onayladı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bebeklerde sık görülen bir virüs türü olarak bilinen Respiratuvar Sinsityal Virüs’e (RSV) karşı Pfizer’ın geliştirdiği  “Abrysvo” ismli tek dozluk aşıyı onayladı.

Akciğerlerde ve solunum yollarında enfeksiyonlara yol açan, bulaşıcı bir virüs olarak bilinen RSV’den korunmak için aşının hamilelere 32 ile 36 hafta arasında yapılması onaylandı. Yetişkinlerde RSV’nin önlenmesi için halihazırda onay aldığı söylenen söz konusu aşının, bebeklerde kullanılmak üzere onay alan ilk RSV aşısı olduğu açıklandı.

FDA’nın yaptığı açıklamalarda, bir klinik araştırmada “Abrysvo”nun, alt solunum yolu hastalıkları riskini doğumdan sonraki 90 günde yaklaşık yüzde 82, doğumdan sonraki 180 günde ise yüzde 70 civarında azalttığı söylendi.

FDA Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi Direktörü Peter Marks, yazılı açıklama ile RSV’nin bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla hastalığa yol açtığının altını çizerek, “Bu onay, bebeklerin hayatını tehlikeye sokabilecek hastalıktan korunmaları için sağlık çalışanları ve hamilelere bir seçenek sunmaktadır.” açıklamalarında bulundu.

RSV NEDİR?

RSV, solunum yollarında ve akciğerlerde enfeksiyonlara yol açabilen bulaşıcı bir virüs olarak bilinmektedir, tüm yaş gruplarını etkileyebilir. Bazı bireyler hızla iyileşebilirken, özellikle ileri yaş grubu veya akciğer, kalp veya şeker hastalığı gibi altta yatan sağlık sorunları bulunan kişilerde ciddi komplikasyonlara yol açabilir. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu