Gündem

Hastanelerde 85 Yaş Üstü “Sağlıklı Yaş Alma Birimleri” Kurulacak

Sağlık Bakanlığınca ağırlıklı olarak hastanelerde kurulması planlanan birimlerle 85 yaş üzerindekiler, kendilerinden sorumlu bir hekime emanet edilecek – Hekim, hemşire, tekniker ve tıbbi sekreterden oluşacak birimler, yaşlıların tüm sağlık süreçleri ve kontrollerini takip ederek, uzaktan sağlık hizmetiyle de rapor gibi işlemlerini çözüme kavuşturacak.

Yaşlılar için uzaktan destek

Bakanlığın Sağlıklı Yaş alma Birimleri, 85 yaş üstü herkesi mutlu ve aktif tutmayı hedefliyor.

Dünyada sayılı örneklerden biri olacak bu uygulama ile yaşlıların tüm sağlık aşamaları, işlemleri ve gözetimi tek hekim tarafından kontrol edilecek.

Ağırlıklı olarak hastanelerde, her 250 kişiye bir birim şeklinde planlanan Sağlıklı Yaş Alma Birimlerinin doktor, hemşire, teknisyen ve tıbbi sekreterlerden oluşmaktadır.

Yaşlılar, sağlık raporu gibi tüm işlemlerini hastaneye gitmeden sağlık hizmetleri ile yapabilmektedir. Bu da ihtiyaç duydukları ilaçları ve tıbbi malzemeleri evden çıkmadan almalarını sağlıyor.

Sağlıklı yaşlanma birimleri, gerektiğinde yaşlılara evde kan alma gibi olanaklar da sunacaktır. Hastaneye gitmesi gereken yaşlılar, bu birimlerin koordinasyonu ve yönlendirmesi ile rahatlıkla işlemlerini yapacaklardır.

Bakanlık, Sağlıklı Yaş Alma Birimlerinin öncelikli olarak hangi illerde ve hastanelerde kurulacağına ilişkin detayları ilerleyen günlerde açıklayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu