Sağlık Makaleleri

45 Yaş Sonrası Göz İçi Mercek tercih Ediliyor

Yaşla birlikte görme problemleri artıyor. Her insanda ortalama 40 yaşından sonra görme problemi gelişiyor. Doç. Dr. Aylin Kılıç, “Özellikle 40 yaşından sonra yakını görememeye başlarız. Aslında karşıdaki kişinin hangi mesafeden yakını okuduğuna bakıp, yaşını tespit edebilirsiniz. Miyop hastalarını monovizyon lazerle bir gözü uzağı, bir gözü yakını görecek şekilde tedavi ediyoruz.  Herkesin gözü bir şekilde yaşlanacak, saçımız nasıl beyazlaşıyorsa gözümüzün içindeki protein yapıları da değişiyor. Gençliğimizde yakını gayet iyi okuruz, daha iyi görürüz ama yaş ilerledikçe eskiden olduğu kadar gözümüzün fokuslama özelliğini kullanamayız.

Yaşlanınca özellikle 40 ila 45 yaşlarından sonra yakını görememeye başlarız. Hastalarımız bize genellikle görmem bitti diye geliyor, baktığımızda yakını görmesinde problem olsa da uzağı gayet iyi görüyor. Hatta genellikle ‘yakın görmem bir anda kayboldu’ diyen hastalar bile var. Yakını görmede problem yaşayan hastalara ilk adımda idare edebildiği kadar etmesini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Göz İçi Merce Uygulaması

Hastaların görme kabiliyetleri özellikle loş ışıkta etkileniyor. Doç. Dr. Aylin Kılıç, şu şekilde devam etti: “İlk yakını görememe sağlık sorunlarının fark edildiği anlar genellikle küçük yazıları okuyamamaktan başlar. Mesela restorana gidip otururlar, menüdeki fiyatları görememeye başlarlar ama günışığında çok daha iyi görürler. Çünkü günışığında hastaların göz bebekleri küçüldüğü için daha rahat odaklanabilirler. Karanlıkta ise göz bebekleri büyür o yüzden bulanık görme başlar.

İlk kontrole gelen hastaların verdiği klasik örnek restoranda menüyü göremedim şeklindedir. Aslında karşıdaki kişinin hangi mesafeden yakını okuduğuna bakıp, yaşını tespit edebilirsiniz. 45 yaşından sonra yakını görme problemi yaşayan hastalara lazer yerine göz içi mercek uygulamasını tercih ediyoruz. Mercek uygulamasını yaptığımızda hastalar uzak ve yakın gözlüklerinden kurtuluyorlar. Ben akıllı mercek terminolojisini sevmiyorum, öyle akıllı bir mercek yok. Sadece uzağı ve yakını gösteren mercekler var. Bunları uyguladığımız zaman gerçekten çok iyi sonuçlar alıyoruz.”

Monovizyon Lazer Uygulaması

Doç. Dr. Aylin Kılıç “Miyoplar yaşa bağlı olarak gözlükleriyle birlikte yakını görmeyi kaybederler. Ama gözlüksüz yakını gerçekten büyüteçle bakıyor gibi görürler. Miyop tedavisinde hastanın miyobunu tamamen düzelttiğimizde hasta uzağı müthiş görür ama yakın görmesi gider. Çünkü yaşlanmayla ilgili değişiklikler başlamıştır. Bir kısım doktor bu süreçte yakın görmeniz gidecek lazer önermez ama ben buna katılmıyorum. Hastalarımızın hayat boyu gözlüğe mahkum olmaması için monovizyon denen yöntemi uyguluyoruz.

Monovizyon lazerle bir gözü uzağı, bir gözü yakını görecek şekilde tedavi ediyoruz. Bir gözü hafif miyop bıraktığımızda bile hastaların hayat kalitesi çok artıyor. Yakın gözlüğünü takmak ve takmadan yakını görememek insanların elini kolunu bağlayan bir durum. Sürekli gözlük değişimi yapılması baş ağrısına ve migrene neden olabiliyor.”

Lazer Tedavisi

Devamlı gözlük taşımamak için lazer tedavisi olunması gerekir. Doç. Dr. Kılıç, “Görmede sorun yaşayan hastalar yanlarında birden fazla gözlük taşıyorlar. Ama bunun yerine hayat kalitem değişsin, bağımsız yaşayayım diye düşünen hastalar için bir gözü hafif yakın bir gözü uzak gibi planlanarak monovizyon lasik yapılabilir. Hastalar bu yöntemden gayet memnun kalıyorlar. Önemli olan operasyon sonrası hastaların pimpirik yapmadan, 2 gözü karşılaştırmamasıdır.

Hastalar bunu ilk duydukları zaman irkiliyorlar, olmaz diyorlar ama operasyon sonrası adapte süreci kısa sürüyor. Çünkü biz iki gözümüz açıkken hangi göz ne kadar görüyor diye takıntılık yapmıyoruz. Eğer hastada hipermetrop varsa, numarası yüksekse gençlikte de uzağı da yakını da görememek anlamına geliyor. Gençliğinde hem uzağı hem yakını göremeyenlerde, yaşlanma da eklediği zaman bunlar en dezavantajlı grup oluyor. Yakın gözlükleri daha büyük oluyor” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat