Gündem

4 Enfeksiyona Karşı Dörtlü Koruma

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz,”Şu an hastalığa en çok sebep olan etkenler RSV, gribe yol açan influenza, rhinovirüs ve Kovid-19’a yol açan SARS-CoV-2 virüsü. Maske, mesafe ve hijyen, solunum yolu enfeksiyonları ve temasla bulaşan mikroorganizmalara karşı koruma sağlıyor. Risk grubundaki kişiler hatırlatma dozlarını ihmal etmemeli.RSV çoğunlukla ayakta atlatılsa da yenidoğanlar, prematüre bebekler ve bazı çocuklarda daha ağır seyredebiliyor. İnatçı ateş, solunum sıkıntısı, nefes alıp verirken ‘ıslık’ sesi duyulması gibi durumlara dikkat edilmesi, hastaneye başvurulması önem taşıyor” diye konuştu.

Öksürük, ateş, halsizlik gibi şikayetlerin ön plana çıktığını anlatan Kayıpmaz, “Şu an hastalığa en çok sebep olan etkenler RSV, gribe yol açan influenza, rhinovirüs ve Kovid-19’a yol açan SARS-CoV-2 virüsü. Hastaların büyük çoğunluğu bu enfeksiyonları ayakta atlatsa da bulaştırıcı olmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Kayıpmaz, söz konusu hastalığın yaşlılar veya kronik hastalığı olan kişiler için ciddi hastalık riski oluşturduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti,”Hastalık belirtisi gösteren kişilerin toplu ortamlarda maske takması hastalıkların bulaşmasının önlenmesi açısından önem taşıyor. Sağlıklı bireylere de aynı şekilde kapalı, kalabalık alanlarda özellikle enfeksiyonların arttığı bu dönemlerde maske takmalarını öneriyoruz. Hastalıklardan korunmak için kapalı ortamların sık sık havalandırılması, el hijyenine dikkat edilmesi önem taşıyor. Maske, mesafe ve hijyen, sadece Kovid-19 değil, diğer solunum yolu enfeksiyonları veya temasla bulaşan mikroorganizmalara karşı da koruma sağlıyor”dedi.

Enfeksiyonlarda artış yaşanabilir

Maske kullanımının azalmasıyla birlikte son 2 yılda görülmeyen enfeksiyonların da artış gösterdiğini belirten Kayıpmaz, “Solunum sistemi enfeksiyonlarını aralık ayının sonu ve ocak ayının ilk iki haftasında daha yoğun görüyoruz. Şu anda da kış aylarında bir süre daha artış yaşanacağını daha sonrasında ise vakaların azalacağını öngörüyoruz. Enfeksiyonlar, salgın öncesindeki yıllarla benzer şekilde artış gösteriyor” dedi.

RSV uyarısı

RSV’nin özellikle bebekler ve çok küçük çocuklar açısından tehlikeli olabileceğine de işaret eden Kayıpmaz, ailelere şu uyarılarda bulundu:

“RSV çoğunlukla ayakta atlatılsa da özellikle yenidoğanlar, prematüre bebekler veya doğum sonrası mekanik ventilatör dediğimiz solunum cihazına bir süre bağlı kalmış bebekler ve bazı çocuklarda daha ağır seyredebiliyor. Küçük hava yollarının iltihabı olarak tanımlayabileceğimiz bronşit veya akciğer iltihabı olan zatürreye doğru ilerleyebiliyor hastalık. Özellikle düşmeyen inatçı ateş, kaburgaların çekildiği, karnın solunuma katıldığı şekilde solunum sıkıntısı, morarma, nefes alıp verirken ‘ıslık’ sesi duyulması gibi durumlara dikkat edilmesi, hastaneye başvurulması önem taşıyor.”diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu