Gündem

3 Yaşındaki Çocuk İşitme Cihazı Sayesinde Duymaya Başladı

Ülkelerindeki savaştan dolayı Türkiyeye sığınmacı olarak gelen çiftin 3 sene önce işitme engelli olarak doğan çocukları başarılı bir operasyon ile kafatasına yerleştrilen işitme cihazı sayesinde duyma yetisine kavuştu.

2019 yılında Dünyaya gelen Aslan Alomar’ın yenidoğan işitme testinde duymadığı ve işitme engelli olduğu öğrenilmişti. ardından küçük çocuğa işitme cihazı temin edildi ancak bunun da faydası olmayınca doktorlar ameliyat kararı aldı.
küçük çocuğun ameliyatı i İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Prof. Dr. İbrahim Çukurova ve Doç Dr. İlker Burak Arslan tarafından gerçekleştirilirken başarılı bir operasyon ile işitme cihazı kafatasına takıldı dış işitme cihazının takılabilmesi için ise yaraların iyileşmesi beklendikten sonra Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk İşitme Değerlendirme Merkezinde takıldı.

“İnşallah konuşmaya da başlayacak”

İşitme cihazı takılacak dediler. Hastaneye gittik, ameliyat yaptılar. Hiç sıkıntı olmadı. Ameliyattan sonra 1 ay bekledik. Şimdi inşallah duyacak. Anne baba demesini bekliyoruz. İşaretlerle anlaşabiliyorduk. İnşallah konuşmaya da başlayacak. Eşim, Aslan’ın ilk olarak ‘anne’ demesini bekliyor, ben de ilk ‘baba’ demesini istiyorum” ifadelerini kaydetti.3 yaşındaki çocuk i̇şitme cihazı sayesinde duymaya başladı

“Sesleri ilk kez duydu”

Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Gül Caner Mercan gözetiminde takılan cihaz sonrası 3 yaşındaki çocuk
takılan cihaz sonrası çevresindeki sesleri ilk defa duydu ve bir süre dikkatle sesleri dinledi

Doç. Dr. Mercan, “Cihazın düzenli takılması gerekiyor. Kontrollerin düzenli yapılması da çok önemli. Daha sonra hem cihazlı hem cihazsız kontrollerini yapacağız. Ameliyat sorunsuz yapıldı. Ameliyattan sonra dış ünitesi takıldı. Gayet güzel tepkiler verdi. Gerekli eğitim sadece okulda değil aile içinde de eğitim gerekiyor. Ailenin, bir süre yaşantısını çocuğa göre organize etmesi gerekiyor. Alacağı eğitimle akranlarını yakalayacağını düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat