Gündem

12 Gün Sonra Enkazdan Sağ Çıkan Sağlık Teknisyeninin Mucize Hikayesi

6 Ocak günü meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depreme Hatay Akademi Hastanesi’nde yakalan sağlık teknisyeni Mustafa Avcı ve Mehmet Ali Şakiroğulları 12 gün sonra enkazdan sağ çıkarıldı. 

Sınıf öğretmeni Bilge Avcı ile 2.5 yıl önce evlenen sağlık teknisyeni Mustafa Avcı’nın kızları Almila, Hatay’daki Akademi Hastanesi’nde 6 Şubat’ın ilk saatinde dünyaya geldi. Eşi Bilge Avcı’nın pansumanının yapılması için sabaha karşı 04.00 civarında odadan ayrılan Mustafa Avcı, hastanenin alt katında yer alan kantine gittiği esnada depreme yakalandı.

Zemin katıyla birlikte ilk katları çöken hastanenin üst katları hâlâ ayaktaydı. Anne ve bebek Avcı diğer hastalar gibi yara almadan hastaneden tahliye edilirken baba Mustafa Avcı’ya ulaşılamıyordu.

Depremin üzerinden tam 12 gün geçtikten sonra, 261’inci saatte yanında bulunan Mehmet Ali Şakiroğlu ile birlikte enkazdan sağ salim çıkarılan Mustafa Avcı, telefonda ilk görüştüğü yakınına “Ailem enkazdan çıktı mı?” sorusunu sordu. Herkesin iyi olduğunu öğrenen Avcı’ya sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapıldı.

Hatay’da bulunan sahra hastanesindeki müdahalelerine devam edilen Avcı, ambulansla Mersin Şehir Hastanesi’ne getirildi. Sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilen Avcı, “Çok ağrılarım var, ne olduğunu hatırlamıyorum, çok yorgunum” dedi.

“Çok mutluyum, yeniden doğmuş gibiyim”

Tedavisine devam edilen Mersin Şehir Hastanesi’nde eşine ve bebeğine kavuşan Mustafa Avcı, “Tekrardan gün yüzüne çıkacağıma inanmıyordum. Allah herkesten razı olsun, herkes çok ilgilendi. Çok mutluyum, yeniden doğmuş gibiyim” dedi. Bilge Avcı da “‘Ben bir 5 dakika çıkıp geliyorum’ demesi bile bana cehennemi yaşattı. O arada kantine mi indi bilmiyorum ama o 5 dakika bana cehennem gibi oldu. Ama çok şükür ki, kavuştuk ailemiz tamamlandı” şeklinde konuştu.

“Umudumuzu tam kaybetmişken Mustafa’nın canlı haline ulaştık.”

Mustafa Avcı’nın kuzeni Ahmet Avcı mucize kurtuluşu şöyle anlattı: “Mustafa, Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde laboratuvar teknikeri. Eşi o akşam 12’de doğum yaptı. Mustafa kızını alıp koklamış bir kez. Gece 3-4 gibi ebe gelip pansuman yapıyor. Kuzenim çıkıyor odadan. Hatay Vali Yardımcısı’na ulaştık. Kendi imkânlarıyla makaslı vinç ayarladı. En azından cenazesine ulaşalım düşüncesindeydik. Umudumuzu tam kaybetmişken Mustafa’nın canlı haline ulaştık.

“Sağlık teknisyeni olduğu için nasıl hayatta kalınır biliyor.”

“Acil giriş kapısında küçük yaşam alanından çıkmışlar. Kimse risk alıp girememişti. Mehmet Ali’yle kendi aralarında çok şakalaşmışlar. Hatta Mustafa ‘Mehmet Ali 10 gündür hiç susmadı başımı şişirdi’ dedi. Sağlık teknisyeni olduğu için nasıl hayatta kalınır biliyor. İdrarını içiyor, toprak yiyorlar. Hastane girişindeki büyük saksılardan toprak, böcek, çiçek yemişler.”

“Depreme asansörde yakalandım.”

Avcı’nın enkaz altından çıkar çıkmaz telefonla konuştuğu kardeşi ise “Ağabeyim ambulansta benimle konuştu. Olay öncesi hastanede odasından çıktıktan sonra hava almak için aşağı iniyor. Ağabeyim bize ‘Depreme asansörde yakalandım. Bir şekilde indim asansörden. Elektrik gittiği için yönümü bulamadım. Ana girişin yakınındaydım. Hastane yıkıldı. Mehmet Ali’yle sedyenin altına sığındık. O bizi korudu’ diye anlattı” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HÜRRİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu