Gündem

1-7 Ocak Verem Eğitim ve Propaganda Haftası

1-7 Ocak Verem Eğitim ve Propaganda Haftası sebebiyle Eskişehir İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge, bir mesaj yayımladı.

Bilge, 1-7 Ocak Verem Eğitim ve Propaganda Haftası sebebiyle yapmış olduğu açıklamada, dünya nüfusunun hemen hemen dörtte birinin tüberküloz mikrobu ile enfekte olduğuna dikkat çekerek, “Bu insanların yüzde 5 ile 15’inde yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Dünyada her yıl yaklaşık 10 milyon kişi verem hastalığına yakalanmakta ve her yıl 1,5 milyon insan bu hastalıktan ölmektedir.” sözlerini kullandı.

İl Sağlık Müdürü Bilge, verem mikrobunun hasta insanların öksürme ve hapşırması sebebiyle ortama yayılan mikrobun solunum yöntemiyle alınması neticesinde bulaştığını kaydetti.

Solunum yolu enfeksiyonlarının sık rastlandığı bu dönemde özellikle öksürürken ve hapşırırken dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Bilge, şu sözleri kullandı:

“Öksürüğünüzü, hapşırığınızı uzağa yollamayın. Öksürürken, hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık mendil ile kapatın, yanınızda yoksa dirseğin iç kısmını kullanın. Verem tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak Verem Savaşı Dispanserlerinden verilmektedir. Ekonomik ve sosyal güçlükler yaşayan verem hastalarına nakdi yardım da verilmektedir. Tedavi en az 6 ay sürer. İlaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü tedaviyi yarım bırakan hastalar toplumda basil saçmayı sürdürmektedirler. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu