Sağlık Makaleleri

Vücudunuzdaki Ödemi Yok Etmek İçin 10 Faydalı Öneri

Medicana Sağlık Merkezi Beslenme Uzmanı ve diyetisyen Tuğba Küçük, ödem en sık ayak, bacak ve karın bölgesi, eller ve kollarda dokularda aşırı sıvı birikmesi nedeniyle şişme ile ilişkili olsa da tüm vücutta da ortaya çıkabileceğini açıkladı, ayrıntılı bilgi verdi.

 

Sıcak havanın etkisiyle damarların genişlediğini, kan akışının yavaşladığını ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuğba Küçük, “Bu durum özellikle bacaklarda yerçekimi etkisiyle şişkinlik yaratıyor. Tüm vücuda yayılıyor. Bu yüzden çoğumuzu etkileyen “ödem” yaz aylarında daha sık ortaya çıkıyor. Covid-19 salgını nedeniyle çoğumuz son aylarda evde hareketsiz olduğumuz için ödem yaşıyoruz ve diyetlerimiz değişiyor ve öyle oluyor.

 

vücuttan ödem atma
vücuttan ödem atma

 

Vücuttan Ödem Atma Tavsiyeleri

Peki, vücudumuzdaki şişkinliği gidermek ve kilo almak için hangi yöntemlerden kaçınmalıyız? Başlangıçta şunu söyleyeceğim, eğer su tüketiminiz düşerse ve vücudunuz bunun bedelini ödüyorsa, ödersiniz. Sıvı olmadan organlarınızdaki sıvıya ne olur diye sormak mümkün mü?

 

Yani vücudumuzda çok az sıvı olduğunda beyin bunu algılar ve “Yeterli sıvı yok, olanı tut” diyerek dokularda sıvı biriktirir. Yani sıvı eksikliğini bir risk göstergesi olarak görür ve kendini savunur. Sonunda vücudun belirli bölgelerinde şişlik görülür. Maydanoz, yüksek lif içeriği ve C vitamini içeriğinden dolayı hem sindirim sağlığı hem de vücutta oluşabilecek ödemlerin giderilmesi için ilk akla gelen besinler arasındadır. Her gün birkaç ons maydanoz almanın ödemin giderilmesinde çok faydalı olduğunu unutmamak önemlidir. Ananas, içinde bulunan bir madde olan bromalin yoluyla vücuttan sıvının atılmasına yardımcı olan oldukça faydalı bir meyvedir.

 

Gün boyunca iki ince dilim ananas tüketin. Yaz aylarında en çok aranan meyvelerden biri olan kirazın saplarını atmayın. Sapları kirazlardan pişirilebilir ve daha sonra çay olarak içilebilir. Bu çay, kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim sorunlarına iyi geldiği gibi ödemli bir etkiye de sahiptir. Her gün bir bardak içebilirsiniz. Faydalı olabilecek bir diğer besin kaynağı da kividir. C vitamini açısından son derece bol olan kivi meyvesindeki pektin içeriğinden dolayı vücuttaki kirleticilerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca ödemin azalmasına da yardımcı olur. Bu nedenle günde 1 kivi yemek tavsiye edilir.

 

Uyandığında limonlu su. Mide rahatsızlığınız yoksa sabah kalktığınızda bir bardak suyunuza yarım limon sıkın, bu suyu içmek hem ödemin azalmasına hem de bağırsaklarınızın düzgün çalışmasına yardımcı olacaktır.

Yeşil çaydan faydalanın. Yeşil çayda bulunan güçlü bir antioksidan olan kateşin, vücuttaki ödemin giderilmesine yardımcı olur ve diğer birçok fayda sağlar. Salatalık, düşük kalorisi nedeniyle yaz aylarında yiyebileceğiniz yiyecekler listesinde ilk sırada yer alıyor. Salatalık, vücuttaki ödemin çok daha hızlı atılmasına yardımcı olan çok miktarda sıvı içeren bir besindir. Doğal olarak, ölçülü olarak almak ve üzerine tuz serpmemek çok önemlidir.

 

Tuz tüketimi sadece kalp damar sağlığımızı ve ödemimizi olumsuz etkilemekle kalmaz, vücutta şişmeye de neden olur. Dünya Sağlık Örgütü; günlük tuz tüketiminin 5 gramı geçmemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Bu yaklaşık bir çay kaşığı tuz değerindedir. Çok miktarda karbonhidrat tüketimi vücutta suyu hapseder ve bu da yağ içeriğinde bir artışa neden olur. Vücudunuzdaki şişliğin acısını hafifletmek için şeker, un ve bol miktarda tuz içerdiğinden işlenmiş gıdaları yemediğinizden veya sınırlamadığınızdan emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu