Sağlık Makaleleri

Bilim İnsanları İlk Defa Gözlemledi: Orangutan Yarasını İyileştirmek İçin Şifalı Bir Bitkiye Başvurdu

Scientific Reports dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Almanya’daki Max Planck Hayvan Davranışları Enstitüsü ile Endonezya’daki Universitas Nasional’den bilim insanları, bir orangutanın yarasını iyileştirmek için şifalı bir bitkiye başvurduğunu ilk defa kaydetti.

Max Planck Hayvan Davranışları Enstitüsü tarafından yapılan basın açıklamaya göre, Endonezya’nın Güney Açe bölgesindeki Gunung Leuser Milli Parkı’nı 1994’ten bu yana izleyen bilim insanları 2022’de Rakus adlı bir Sumatra orangutanının Güney Asya’da insanlar tarafından ağrı ve iltihap tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkinin yapraklarını toplayıp çiğnediğini gözlemledi.

Yetişkin bir erkek orangutan olan Rakus’un ardından parmaklarını kullanarak bitki özlerini sağ yanağındaki yaraya sürdüğünü sonrasında da çiğnenmiş bitkiyi bandaj gibi kullanarak yarayı kapattığını kayıt altına alan araştırmacılar, fotoğrafların, yaranın bir ayda sorunsuz şekilde iyileştiğini gösterdiğini belirtti.

Araştırmacılardan biyolog Isabelle Laumer, “İlk kez vahşi bir hayvanın oldukça güçlü bir şifalı bitkiyi doğrudan yaraya uyguladığını gözlemledik.” diye konuştu.

Bahse konu bitkinin orangutanlar tarafından nadiren yenildiğini aktaran araştırmacılar, 30 yıldır izlenen parkta daha önce benzer bir davranışı gözlemlemediklerinin altını çizdi. Çalışmayı yürüten araştırmacılardan Caroline Schuppli, yarayı başka bir orangutanla kavgada aldığı tahmin edilen Rakus’un bu davranışı parkın dışında yaşayan hayvanlardan öğrendiğini ifade etti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu