Gündem

Van İçin Hatırlatma Dozu Çağrısı

Van’da korona virüs vakalarında bir artış yaşanıyor. 60 yaş üzeri yaşlılar, yüksek tansiyonu bulunanlar, şeker hastalığı, akciğer hastalıkları bulunanlar ile kanser hastaları ve bağışıklık sistemi zayıf olan riskli grupların son doz hatırlatma aşılarını olması tavsiye ediliyor. Van’da son dönemlerde hastanede yatan hastaların da bu riskli gruplardan oluştuğu görülüyor.

Hatırlatma Dozu Uyarısı

Dr. Biçer, “Rağbetimiz devam ediyor. Eş zamanlı bir şekilde de yaklaşık iki ay içinde yeni bir dalga oldu. Bu dalgadan dolayı hastanede yatan hastalarımız var. Bu hastaların tedavilerini bir yandan devam ettiriyoruz. Diğer yandan da aşı hizmetlerimiz aralıksız devam ediyor. Gece gündüz demeden çalışmalarımız sürüyor. Son uygulanan pekiştirme dozu, ilk dozlar kadar etkili değil ama bu da yüzde 70-80 oranında etkilidir. O yüzden muhakkak bu dozları yaptırmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Koronavirüs Salgını

Eskisi kadar olmasa da kovid-19 devam ettiğini anımsatan Biçer, “Bu yüzden aşılamaya devam etmemiz lazım. Genelde hastanemizde yatan çoğu hastamız da riskli gruplardan oluşuyor. Önceden de olduğu gibi hipertansiyonu, şeker ya da önceden ağır bir ameliyat öyküsü olan hastalar ya da ciddi bir ‘immün yetmezliği’ dediğimiz bağışıklama sorunları olan hasta grubunun daha hassas davranmasını bekliyoruz. Biz de çağrıda bulunuyoruz; başta bu grup olmak üzere, herkesin gelip bu dozları yapması gerekiyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat