Mevzuat

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme 2023

Ücretsiz kredi notu öğrenme 2023 yılında çok fazla araştırılan ve merak edilen bir konudur. Çünkü insanlar bankalara, sigorta şirketlerine ve taksitli satış yapan firmalara başvurmadan önce kredi skorlarını bilmek ve bu duruma göre hareket etmek isterler.

Kredi notu düşük olduğu halde yukarıda zikredilen kuruluşlara başvuran kişilerin olumsuz sonuç alması işten bile değildir. Ayrıca kredi notu belirli sürelerle değişebildiği için sık sık sorgulanması gerekebilir.

Fakat kredi notu sorgulama işlemi ücretli bir işlem olduğu için kişiler her sorgulama için ücret ödemek istemeyebilir. Bu haberde, kredi notunun tamamen ücretsiz olarak nasıl öğrenilebileceğine dair ipuçlarına yer verilmiştir.

ücretsiz kredi notu öğrenme 2023

Kredi Notu Nedir?

Kişilerin geçmiş finansal işlemlerine dair toplanan verilerin analiz edilmesiyle oluşturulan puanlama sistemine kredi notu denir.

Finansal kuruluşlar müşterilerine hizmet vermeden önce kendilerini garanti altına almak isterler. Bunun yolu, kişilerin kredi notunu, yani finansal geçmişlerini kontrol etmektir.

Dolayısıyla müşterilerine kredi sağlayan banka gibi kuruluşlar için bu sistemden yararlanmak riskleri azaltmak adına çok önemlidir. Yani kişilerin iyi bir kredi notuna sahip olması kredi taleplerinin hızla onaylanmasını ve kötü bir kredi notuna sahip olması kredi taleplerinin reddedilmesini beraberinde getirir.

Ülkemizde birçok farklı finansal kuruluşa ait kredi notu puanlama sistemi vardır ve bu sistemlerin tamamı Kredi Kayıt Bürosu’na üyedir. Yani veriler merkezi bir kaynaktan toplandığı için aslında bütün kredi notu sağlayıcılarından elde edilen kredi notları güvenilirdir.

Kredi Notunun Önemi

Sadece finans kuruluşları değil, işvereniniz de dahil olmak üzere birçok kişi ve kurum sizin finansal açıdan güvenilir birisi olup olmadığınızı sahip olduğunu kredi notuyla ölçmek isteyebilir. Bu nedenle iyi bir kredi notuna sahip olmak kişilerin güvenilirliğini arttıran çok önemli bir unsurdur.

Bu puanlama sistemini en aktif kullanan kuruluşlar ise bankalar ve sigorta şirketleridir. Eğer notunuz düşükse bankalar size kredi vermek istemez ve sigorta şirketleri sizden fahiş miktarlarda prim talep edebilir.

Diğer yandan hiçbir finansal geçmişi olmayan kişilerin kredi notu sıfırdır. Bu durum belirsizlik yaratır ve bankalar tarafından olumsuz değerlendirilir. Böyle bir durumda kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması için ipotek, kefil ve düzenli gelir referansı gibi ek gerekliliklere ihtiyaç duyulabilir.

ücretsiz kredi notu öğrenme 2023

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notunun belirlenmesinde temel unsur, kişinin bankalarla ilişkisidir. Zamanında ödenmeyen borçlar kredi notunu olumsuz etkilerken borçları konusunda sorumlu davranan kişilerin kredi notlarının yüksek olduğu görülür.

Diğer yandan aşağıda yazılı kriterlerin kredi notunu doğrudan etkiler.

 • Sahip olunan kredi kartlarının sayısı ve türleri
 • Kişinin banka hesaplarındaki gelir ve gider durumu
 • Geçmişte kullanılan kredilerin durumu
 • Mevcut kredilerin ve kredi kartlarının durumu
 • Kredi kullanma yoğunluğu
 • Kişiye dair bankalar tarafından tanımlanan güncel limitler

Ayrıca kredi notu belirlenirken çok daha detaylı kriterler söz konusu olsa da yukarıda ifade edilenler en önemli kriterler arasında yer alır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunun yükselmesi için gerekli olan koşullar “finansal istikrar” ve “zaman”dır. Çünkü kredi notu hızlı bir şekilde yükselip düşmez ve zaman içinde değişir. Bu nedenle öncelikle kişilerin kararlı ve sabırlı olması gerekir.

Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin ilk yapması gereken şey ödenmemiş kredi taksitlerini, kredi kartı borcunu ve fatura borçlarını ödemektir. Daha sonra istikrarlı bir şekilde borçlarınızı ödemeye devam etmeniz kredi notunuzu arttırabileniz için çok önemlidir.

Örneğin düşük limitli bir kredi kartı alabilirsiniz ve bu kredi kartını aktif şekilde kullanıp borçlarınızı son ödeme tarihine kadar kapatabilirsiniz. Bu strateji, zaman içinde kredi notunuzun yükselmesini sağlar.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Ücretsiz Kredi notunu öğrenmenin aslında birden çok yolu vardır. En fazla tercih 3 yöntem ise şöyledir:

 1. Findeks
 2. Bankalar
 3. E-Devlet

Halk arasında en çok bilinen ve kullanılan ücretsiz kredi notu öğrenme yolu Findeks’tir. Kredi Kayıt Bürosu’na kayıtlı bir marka olan Findeks markası, aslında kişilere kredi notlarını öğrenmeleri için hizmet sunan aracı bir kuruluştur.

Diğer yandan aynı hizmeti bankalar da sunar ve kişiler kullandıkları bankaların mobil bankacılık ve internet bankacılığı hizmetleri sayesinde kredi notlarını öğrenebilirler.

Son yöntem olan E-Devlet ise aslında doğrudan kredi notunu sunmamakla birlikte kişilere Kredi Risk Merkezi Raporu sunar. Ücretsiz sunulan bu rapor sayesinde kişiler kredi başvurusu yapmadan önce mevcut durumlarının ne kadar risk taşıdığını ölçebilirler.

Kredi Notu Öğrenmek Ne Kadar?

Aşağıda bazı aracı kuruluşlar ve bu kuruluşların tahsil ettiği kredi notu öğrenme ücretleri belirtilmiştir.

 • Findeks kredi notu öğrenme: 9 TL
 • Findeks risk raporu: 16 TL
 • Ziraat Bankası kredi notu öğrenme: 11,6 TL
 • E-Devlet: Ücretsiz

ücretsiz kredi notu öğrenme 2023

Ücretsiz Findeks Raporu Alınabilir mi?

Ücretsiz Findeks raporu almak mümkün değildir çünkü Findeks ücretli hizmet sunan özel bir kuruluştur.

Fakat her vatandaş Findeks tarafından 16 TL’ye sunulan risk raporunun ücretsiz bir versiyonunu E-Devlet üzerinden edinebilir.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki kredi skorunu ücretsiz elde etmek mümkün değildir. Bütün aracı kuruluşlar, cüzi bir ücret karşılığı müşterileriyle kredi skorlarını paylaşır.

Fakat kredi risk raporunu E-Devlet üzerinden ücretsiz elde etmek mümkündür. Bu rapor, kredi skorunu içermese de kişinin mevcut durumuna dair önemli bir analiz içerir.

Finansal kuruluşlar, kredi risk raporunu da ciddiye aldığı için bu raporu ücretsiz edinen kişiler örneğin bankadan kredi çeki çekemeyecekleri konusunda bir görüşe ve yargıya ulaşabilirler.

Adım Adım Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

 1. Risk Merkezi Raporu Başvurusu başlıklı E-Devlet hizmetine tıklanır.
 2. Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklanır.
 3. Kimlik numarası ve şifre bilgileri girildikten sonra Giriş Yap seçeneğine tıklanır.
 4. Sağ üst kısımda yer alan Yeni Başvuru butonuna tıklanır.
 5. Ekranda beliren kişisel bilgiler kontrol edildikten sonra Başvur butonuna tıklanır.

Daha sonra raporun oluşturulması beklenir. Genellikle hızlı bir şekilde oluşturulsa da bazen raporun tamamlanması 24 saatten fazla sürebilir.

Öte yandan raporun E-Devlet’te kayıtlı telefon numaranıza gönderileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle kredi risk raporu başvuru yapan kişilerin E-Devlet’te kayıtlı telefon numaralarının güncel olması gerekir.

Personel Sağlık haberlerinin en doğru ve güvenilir adresi Sağlık Ağı olarak, bu haberimizde sizlere ücretsiz bir şekilde nasıl kredi notu sorgulayabileceğinizi açıkladık. Bizi takip ederek tüm mevzuat ve son dakika gelişmelerine ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu