Gündem

Türkiye’de Maymun Çiçeği Vaka Sayısı 5’e Yükseldi

Maymun Çiçeği salgını tüm dünyada yayılmaya devam ediyor.  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde dün yapılan Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilere açıklama yapan KOCA,  ülkemizde 5 maymun çiçeği vakasının görüldüğünü  ve bunlardan 4 tanesinin tedavi edilip taburcu edildiğini açıkladı. Bir hasta ise izolasyon altında tutuluyor.

Ülkemizdeki Maymun Çiçeği Vakaları

Maymun çiçeği virüsüne ilişkin bir soru üzerine Bakan Koca, “Şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildi. Bu 5 hastaya filyasyon yapıldı ve yakın çevresi izole edildi. 4 hastamız tamamen iyileşti ve taburcu edildi, bir hastamız ise izolasyonda. Ülkemiz açısından bir endemi ya da küresel anlamda bir pandemi riski taşımamaktadır.” diye konuştu. Bakan, hastaların durumunun iyi olduğunu ve güvende olduklarını söyledi.

Kovid Salgını

Koca, Kovid-19‘un ilk varyantlarının daha tehlikeli ve ölümcül olduğunu söyledi. Omicron varyantının ise daha bulaşıcı olduğuna ancak hastalarda hafif seyrettiğine işaret eden Bakan Koca, “Hatırlatma dozlarının yapılmasını şiddetle öneriyorum. Ayrıca özellikle ileri yaştaki vatandaşlarımızı mutlaka korumalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık Emekçilerinin Özlük Hakları

Bakan Koca, sağlık çalışanlarının özlük haklarına ilişkin soruya da “Yeni bir yönetmelik hazırladık. Adaleti temin etmeye, emeğe karşılığını vermeye odaklandık. Taslak ilgili kurumların görüşlerine açıldı. Yakında yayınlanarak 15 Ağustos’ta devreye girecek. Hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın memnuniyeti ile sorunlar daha kolay çözülecek.” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat