featured

Sağlık Bakanlığı KOAH’ın Önlenmesinde Grip ve Zatürre Aşısını Öneriyor

Sağlık Bakanlığı, ölüme neden olan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAH) engellenmesi, hastalığın ilerlememesi için özellikle risk grubunda olan hastaların grip, zatürre ve Kovid-19 aşılarını olmalarını öneriyor.

Önüne geçilebilir ve tedavi edilebilir hastalıklardan olan KOAH, dünya genelinde yetişkin nüfusta yaygın biçimde görülebiliyor. Tüm dünyada en başta gelen ölüm nedenlerinden biri olarak bilinen bu hastalığa bağlı ölen kişi sayısı 3,22 milyon olarak biliniyor.

Bu hastalığın sürecini olumsuz yönde ilerleten ve hatta ölüme sebebiyet veren ateşlenmelerden ve zatürreden korunabilmek adına aşıların yaptırılması ve ilaç tedavilerinin aksatılmadan uygulanması gerekir.

KOAH teşhisi konan ve hastalığı geçmiş dönemde atlatan kişilerin sağlıklı bireylere oranla zatürreye yakalanma riski bulunuyor. Zatürre vücuda yayılma durumundaysa KOAH’nın ölüme neden olma olasılığı sağlıklı bireylere oranla yükseliyor. Bu sebeple hastalığa sahip olan bireylerin ve risk taşıyanların zatürre aşılarını yaptırması oldukça önem taşıyor.

Zatürreye neden olan grip virüsü de her sene biçim değiştirdiği için aşıların grip döneminden önce yaptırılması gerekiyor.

KOAH Risk Faktörleri Nelerdir?

Tütün kullanımıyla birlikte iç ve dış mekanlarda odun, kömür, petrol, gaz gibi fosil yakıt ile bitki sapları, tezek gibi biyokütle dumanına ve hava kirliliğine maruz kalınması, KOAH’ın oluşmasında önemli risk faktörleri taşıyor.

Yetersiz beslenme, enfeksiyonlar veya iç ve dış ortam kirleticilerine pasif maruz kalmayla birlikte doğumdan önce ve sonra akciğer gelişiminin eksik kalması da bu hastalığa yol açabiliyor.

Şehirleşmeye gidilmesi, kötü hava kalitesi ve artan tütün kullanım oranları, düşük ve orta gelirli ülkelerde bu faktörlere maruz kalma oranını yükseltiyor. Bu durumlara maruziyetin azaltılması, hastalığın ilerleyen yıllardaki yükünü azaltmak için en önemli korunma yöntemi olarak gösteriliyor.

Sağlık Bakanlığı KOAH’ın Önlenmesinde Grip ve Zatürre Aşısını Öneriyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir