Sağlık Makaleleri

Kahvenin Vücuda Faydaları

Kahve, yüz yıllara dayanan bir gelenek olarak kültürümüzde önemli bir içecek olarak yerini güncelleyerek koruyor. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Doç. Dr. Pınar Sökülmez Kaya, vücut ağırlığını azalttığı için kahveye ilginin her gün arttığını ifade etti.

Kahve kafein kaynağı

Başlıca kafein kaynaklarından biri kahve. Kahve iştah baskılama, konsantre olma, enerji ve uyanıklık seviyeleri arttırma gibi birçok farklı etkiye sahip. Onlarca farklı şekilde tüketilen kahve, ülkemizde geleneceksel olarak Türk kahvesi  şeklinde kullanılıyor. Yüzlerce yıllık geçmişi olan Türk kahvesi, 2000’lerden itibaren  batılı kahve tüketim alışkanlıkları ile ülkemiz içecek kültüründe yer buluyor.

doc. dr. pinar sokulmez kaya
doç. dr. pınar sökülmez kaya kahve hakkında konuştu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Pınar Sökülmez Kaya“Kahve, genellikle tropikal iklimlerde yetişmekte olan bir bitki olup, bu bitkinin çekirdeklerinden üretilen kahve içecek olarak tüketilmekte ve dünyada en çok tüketilen içecekler arasında yer almaktadır. Kahve, antioksidan bileşenlerden başta klorojenik asit esterlerinden kafeik asit ve kinik asit açısından zengin, kafein içeriği yüksek bir içecektir. Tükettiğimiz kafeinin çoğu kahve, çay, çikolata. gibi kaynaklardan gelir” dedi.

Doç. Dr. Pınar Sökülmez Kaya, “Kafeinin en dikkat çekici davranışsal etkileri düşük ila orta dozlardan (50-300 mg) sonra ortaya çıkar ve artan uyanıklık, enerji ve konsantre olma yeteneğidir. Kahve metabolik hız ve enerji tüketimi, lipid oksidasyonu, lipolitik ve termojenik faaliyetlerde artış sağlayarak vücut ağırlığını azalttığı için kahve tüketimini ve kahveye olan ilgiyi daha da çok artırmıştır. Kafein, aynı zamanda batı dünyasında en yaygın kullanılan psikoaktif ilaçtır. Kafein ise tokluk sinyaliyle ilişkili olarak hipotalamusta serotonin seviyelerini artırarak iştahı baskılamaktadır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu