Hekim Birliği Sendikası Şiddete Maruz Kalan Meslektaşı İçin İş Bıraktı

Hekim Birliği Sendikası Şiddete Maruz Kalan Meslektaşı İçin İş Bıraktı

Her gün sayısı ve dozu gittikçe artan sağlıkta şiddet vakalarına bir yenisi daha eklendi. Şiddetin adresi bu sefer İstanbul ili Gaziosmanpaşa EAH oldu. 19 ocak 2023 tarihinde KBB polikliniğine yönlendirilen bir hastanın yakınları KBB asistan hekimine ulaştı.

Sonrasında hastanın serviste bakılması gerektiği için servise gitmesini söyleyen hekime hasta yakınları ‘kendileri ile ilgilenilmediğini ve kendilerine zorluk çıkarıldığını’ iddia ederek hastanede kibarlığı ve yardımseverliği ile bilinen asistan hekime saldırdı, fiziksel şiddet uygulayıp ölümle tehdit etti. Saldırıda kadın hekimin parmağı kırıldı ve aynı hastanenin ortopedi servisinde ameliyat edildi.

Cerrahi bir branş asistanı olan hekimin, bu olaydan dolayı belki bir süre, belki kalıcı olarak mesleki açıdan etkileneceği belirtilirken, hekimin ruhunda açılan travmanın etkisinin ne kadar süreceği, ne derinlikte iz bırakacağı ise bilinmiyor. Bu olaydan hareketle sağlıkta kronikleşen şiddet sorununa dikkat çekmek ve tepki göstermek amacıyla 20 Ocak 2023’te Hekim Birliği Sendikası ve Hekim-Sen Sendikası olayın gerçekleştiği hastanede bir günlük meşru iş bırakma kararı aldı. Hekim Birliği, Hekim-Sen, Sağlık İş İstanbul Tabip Odası’nın da konuşmalar yaparak desteklediği protestoya diğer sivil toplum kuruluşlarından da yoğun katılım oldu. Basın açıklamasına çok sayıda hekim ve sağlık çalışanının katıldığı ve halkın da konuşmalara alkışlarla destek verdiği görüldü.

Hekim Birliği Sendikası Şiddete Maruz Kalan Meslektaşı İçin İş Bıraktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir