Gündem

Havaist Ücretleri 2023

Havaist ücretlerinin 2023 yılında ne kadar olduğu her ay yüz binlerce kişi tarafından merak edilir ve araştırılır. Çünkü İstanbul’da havalimanlarından ana arterlere ve ana arterlerden havalimanlarına ulaşmanın en uygun maliyetli ve kolay yolu Havaist otobüslerini kullanmaktır.

Ayrıca engelli yolcular ve öğrenciler için her dönemde indirimli biletler satması ve 300 binden fazla kişinin kullandığı gelişmiş bir mobil uygulamaya sahip olması Havaist’i öne çıkaran diğer unsurlardır.

Peki yakın zaman önce Sabiha Gökçen’i de destinasyonlarına eklemesiyle daha da önemli hale gelen Havaist’in ücretleri ne kadar? Sabit bir ücret mi yoksa varış destinasyonuna göre değişiklik gösteren bir ücret mi söz konusu?

havaist ücretleri 2023

Havaist Nedir?

2010 yılında İstanbul Ulaşım A.Ş. ismiyle kurulan ve daha sonra Havaist ismini alan bu otobüs şirketi, dünyanın en büyük havalimanlarından bir tanesi olan İstanbul Havalimanı’na ve buradan İstanbul’un diğer merkezi bölgelerine ulaşmanın en ekonomik ve kolay yoludur.

Sahip olduğu toplam 20 hatla ve 150 otobüsle 65 durakta 7 gün 24 saat hizmet veren şirketin otobüslerini her gün İstanbul trafiğinde görmek mümkündür.

Ayrıca şirket, Sabiha Gökçen için de aynı hizmeti verir. Böylece Havaist, İstanbul’daki havalimanlarına ulaşım sağlamak isteyenler için öncelikli firma haline gelmiştir ve her yıl milyonlarca yolcunun İstanbul içinde taşınmasını sağlar.

Havaist Ücretleri Güncel

Şirket, yolcularının bindikleri ve indikleri durakları esas alarak dinamik bir fiyatlama uygular. Yolculuk mesafesi kısaldıkça ücret azalır ve arttıkça havaist ücretleri de artar.

En yakın duraklar arasında yolculuk havaist ücretleri 49 TL iken en uzak iki durak arasında havaist ücretleri 85 TL’dir. Net bilet ücret, ilgili duraklar yazılarak Havaist internet sitesinden ve mobil uygulamasından öğrenilebilir.

Fakat bilet fiyatları güzergaha göre düzenlendiği için her durumda, bilet satın alınmadan önce yolcu biniş ve iniş duraklarını belirlemiş olmalıdır. Aksi durumda yolcu için bilet düzenlenmesi mümkün olmaz.

Havaist Ücret Tarifesi

En çok kullanılan bazı duraklar ve bu duraklar için geçerli olan Havaist ücretler aşağıda listelenmiştir.

 • Beylikdüzü (Marmarapark) / Büyükçekmece → İstanbul Havalimanı: 65 TL
 • Taksim → İstanbul Havalimanı: 67 TL
 • 15 Temmuz Demokrasi Otogarı → İstanbul Havalimanı: 52 TL
 • Bakırköy İDO → İstanbul Havalimanı: 60 TL
 • Beşiktaş Meydan → İstanbul Havalimanı: 57 TL
 • Kadıköy → İstanbul Havalimanı: 74 TL
 • Avcılar Cami → İstanbul Havalimanı: 52 TL
 • Halkalı İstasyon → İstanbul Havalimanı: 49 TL
 • Kadıköy → Sabiha Gökçen: 47 TL
 • Taksim → Sabiha Gökçen: 68 TL
 • Yenisahra → Sabiha Gökçen: 47 TL

havaist ücretleri 2023

Havaist Ücretleri Ödeme Yöntemleri

Havaist ücretlerini internet sitesinden ya da mobil uygulamasından alınan biletlerin ücretleri banka kartıyla, kredi kartıyla ya da QR koduyla ödenebilir. Satış gişelerinde geçerli ödeme yöntemleri ise yalnızca banka kartı ve kredi kartıdır.

Kişilerin ödeme yöntemleri hakkında ön bilgiye sahip ve hazırlıklı olmaları zaman kayıplarının önüne geçmek açısından önemlidir. Aksi halde ödeme aksayabilir ve kişiler planladıkları seferi kaçırabilirler.

Havaist İndirimleri

Havaist ücretleri şu iki grupta yer alan kişilere ek indirimler sunar:

 • Öğrenciler
 • Engelliler

Özellikle engelli vatandaşlara sunulan indirimin boyutu bir hayli yüksektir. Söz konusu indirimlerden yararlanmak için şu adımların takip edilmesi gerekir:

 1. Öncelikle Havaist mobil uygulamasına ya da internet sitesine üye olunur ve üye girişi yapılır.
 2. Profilim butonuna ve ardından Öğrenci ve Engel Durum Belgesi seçeneğine tıklanır.
 3. İlgili kanıt yüklendikten ve onay aşaması tamamlandıktan sonra kişiler indirimli fiyatla bilet satın alabilirler.

Fakat onay aşaması tamamlanmadan indirimli bilet satın almanın mümkün olmadığını hatırlatmak gerekir. Bu nedenle indirimlerden yararlanmak isteyen kişilerin seyahatlerinden en az bir hafta önce bu aşamayı tamamlamaları şiddetle tavsiye edilir.

Ayrıca engelli indiriminden sadece en az %40 ve üzeri engel durumu olduğunu gösteren sağlık kurulu raporuna sahip vatandaşlar yararlanabilir.

Havaist Engelli Hizmet Aracı

Havaist’in dikkat çeken bir diğer uygulaması da “Seyahat engel tanımaz!” sloganıyla hayata geçirdiği engelli hizmet aracı uygulamasıdır.

Bu kapsamda bedensel engelli yolcular İstanbul Havalimanı ulaşımları için en az 6 saat önceden Havaist’e haber vermek koşuluyla engelli hizmet aracı talep edebilirler. Bu araç en yakın durağa gönderilir ve yolcunun havalimanına vaktinde ulaşması sağlanır.

Engelli hizmet aracı hizmetinden yararlanmak isteyen kişiler 0 850 888 33 34 numaralı Havaist çağrı merkeziyle iletişime geçebilir.

havaist ücretleri 2023

Havaist Saatleri Değişiklik Gösterebilir mi?

Genellikle Havaist önceden belirlenen vakitlerde ve duraklarda hazır olsa da bazen yolcuların “Havaist gecikti!” ya da “Havaist gelmedi!” benzeri şikayetleri dile getirdikleri görülür.

Bilindiği üzere İstanbul, trafik sorunu yaşanan bir şehirdir. Bazen yoğun trafik nedeniyle ya da kaza gibi olağanüstü durumlar karşısında Havaist güzergahları ve sefer saatleri değişiklik gösterebilir.

Dolayısıyla yolcuların uçaklarını kaçırmamaları için beklenen araç geciktiğinde çağrı merkeziyle iletişime geçmeleri ve gecikmenin nedeniyle birlikte aracın ne zaman durağa ulaşacağını öğrenmeleri tavsiye edilir.

Olası sefer ve güzergah değişikliklerini öğrenmek yolcunun havalimanına ulaşmak için frklı yollara müracaat etmesini sağlayabilir ve uçağı kaçırma riskini azaltabilir. Çünkü bazı olağanüstü durumlarda, Havaist otobüsünün saatlerce ilgili durağa ulaşması ve hizmet vermesi mümkün olmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu