Gündem

DSÖ: Kovid Kaynaklı Daha Fazla Ölümler Bekleyebiliriz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), küresel kovid vakalarının yükselmesinin, daha fazla hastaneye yatış ve ölüme neden olabileceği uyarısında bulundu. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’de küresel Kovid-19 vakalarındaki artış ve maymun çiçeği salgınına dair son yaşananları değerlendirdi.

Ghebreyesus, son 6 haftadır kovid vakalarının arttığını söyledi ve şunları ekledi; “Kovid-19 kaynaklı ölümler, vakalar kadar hızlı olmasa da yükselişte. Artan vakalar, ilerleyen haftalarda daha çok hastaneye kaldırılma ve can kaybı bekleyebileceğimiz anlamına geliyor.” dedi.

Kovid’de Yeni Varyant Uyarısı

Ghebreyesus, son haftalardaki artışta Kovid-19’un hangi varyantının etkili olduğunun bilinmediğinin belirtti. Ghebreyesus “Bu artışın sebebi halihazırda bildiğimiz bir varyant da olabilir veya tamamen yeni yeni bir varyant da olabilir.” şeklinde konuştu.

Ghebreyesus, Kovid-19’un yeni varyantının çıkması durumunda eskilerinden daha güçlü ve etkili olacağını vurguladı.  “Bütün ülkeler hazırlıklı olmalı. Salgınla mücadele kapasitesini azaltan ülkeler büyük risk alıyorlar.” uyarısında bulundu.

Ghebreyesus, “Hastaneler henüz dolu değilken şimdi bütün ülkeler için virüs takip, bağışıklık, iş gücü, tedarik ve dayanıklılık alanındaki boşlukları doldurma zamanıdır.” açıklamasını yaptı.

Aşılar Etkili

Ghebreyesus mevcut Kovid-19 aşılarının ağır hastalık ve ölüm riskine karşı hala etkili olduğunu söyledi. DSÖ üyesi ülkelere, sağlık çalışanları başta olmak üzere yaşlılar ve risk altındaki diğer grupları aşılama çağrısında bulunuldu.

Maymun Çiçeği Vakaları

Maymun çiçeği vakalarının da artışta olduğu kaydediliyor. 70’ten fazla ülkede yaklaşık 14 bin vaka bulunduğu belirtildi.

Şimdiye kadar maymun çiçeği nedeniyle 5 kişi yaşamını yitirdi. Ghebreyesus, tüm can kayıplarının Afrika’da görüldüğünü ifade etti. Birçok yeni vakanın Avrupa’da görüldüğünü vurgulayan uzmanlar, geçen hafta 6 ülkede ilk defa maymun çiçeği vakası görüldüğü bilgisini paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu