featured
Doğu Karadeniz'de KKKA Artışı Gözlemleniyor

Doğu Karadeniz’de KKKA Artışı Gözlemleniyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kaya, bu yıl bölgeden gelen vakalarda artış olduğunu ve ölümlerin  genç kişiler yoğunlukta olduğunu söyledi. Kaya, “KKKA hastalığı bu sene de diğer seneler gibi oldukça yoğun hasta sayısı ile karşı karşıyayız. Bunlar içerisinde bir kısım olgular ciddi seyretti ve ne yazık ki kaybettiklerimiz de oldu. Özellikle geliş anında genel durumu bozuk olan kanamayla seyreden bilinç sorunu olgularda gidişat biraz daha kötü oluyor . Bunlar arasında tüm çabalara rağmen kaybettiğimiz olgularda oldu. Büyük bir ihtimalle Eylül-Ekim ortası vaka sayılarının azalmasını sonbahar bitişinde kışa doğru yok denecek sayıya ulaşacaktır” dedi.

KKKA Hastalığı

Kaya, “Yatan hastalarımız oldu. Bölgemizde yaşamını yitirenler de oldu. Yaş grubu olarak da bunlar genç insanlardı. Genellikle KKKA bize Gümüşhane, Bayburt, Artvin’den gelen hastalar oldu. Bu olgular her sene özellikle baharın sonu ve yazın başı açık alanlara ziyaretler, piknikler gibi uygulamalar yaygın olacağı için bu dönemlerde çok daha sık olarak yine görmeye devam ediyor olacak. Bunlar için vatandaşlarımızın yapması gereken en önemli şey özellikle açık alan ziyaretleri veya kırsal teması yoğun olan vatandaşlarımızın bu ziyaretlerinden sonra kendi muayenelerini dikkatle yapmaları.

prof. dr. selcuk kaya
prof. dr. selçuk kaya

Kene saplandığı takdirde dikkatli ve özenli bir şekilde vücuttan uzaklaştırmaları gerekiyor. Hastalık bulguları yönünden de uyanık olup kendilerini özellikle 2 haftaya yakın kuluçka dönemi var bu süreçte takip edip eğer hastalık belirti ve bulgusu olduğu takdirde de sağlık kuruluşlarına müracaat etsinler.Vaka sayılarında azalma yok ama çok fazla diyebilmek için sayısal bir değerlendirme yapmak çok doğru olmaz. Bazen haftada 3-5 tane vakanın geldiği de olabiliyor. Genellikle Gümüşhane, Bayburt daha ağırlıklı. KKKA Türkiye’de her bölgenin sorunu değil özellikle bizim bölgemizde yüksek kesimlerde İç Anadolu Bölgesi’nde Sivas, Karadeniz Bölgesinde Tokat, Giresun’un yüksek kesimleri Alucra gibi bölgeler ön planda risk altında” şeklinde konuştu.

Doğu Karadeniz’de KKKA Artışı Gözlemleniyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir