Sağlık Makaleleri

Çocukluk Çağı Bronşiti Astıma Sebep Olabilir

Çocukluk döneminde ortaya çıkan ve zamanında tedavi edilmeyen hastalıklar, ilerleyen yaşlarda kalıcı sorunlara neden olabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, çocukluk çağında oluşan bronşitin, doğru ve gerektiği gibi tedavi edilmezse yetişkinlik zamanında astım ve zatürre hastalıklara neden olabileceğini ifade etti.

Bronşit akciğerlerde bulunan ana hava yollarının alerjenler, toksik maddeler, bakteriler ve virüsler nedeniyle tahrişi ve iltihaplanması olarak tanımlanmaktadır.  2 yaş altı çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bronşit, zamanında ve doğru tekniklerle tedavi edilmelidir.

Melbourne Üniversitesi Alerji ve Akciğer Sağlığı Birimi tarafından 8 binden fazla katılımcı ile gerçekleştirilen ve 46 yıl devam eden araştırma sonucunda 7 yaşından önce en az bir kez bronşit geçiren çocuklarda ilerleyen yıllarda zatürre ve astım riskinin arttığı ortaya çıktı.

Çocukluk Çağı Bronşiti Risk Faktörüdür

Uzm. Dr. Işık, “Araştırma detaylarında bebeklik döneminde bakteriyel bronşit geçiren çocuklarda, 2 ila 5 yaş aralığında kronik akciğer hastalıkları riskinin arttığı yönünde bulgular da bulunuyor. Bu çalışma neticesinde elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak semptomatik çocukların hem kısa hem de uzun vadede yani ilk çocukluk döneminden orta yaşa kadar olan süreçte astım ve akciğer fonksiyonu değişiklikleri geliştirme potansiyellerinin arttığını söylemek mümkün. Bu nedenle hem hastalığa karşı tedbir alınması hem de teşhis ve tedavi süreçlerinin dikkatli bir şekilde yürütülmesi önem taşıyor.

18 yaşına kadar hem alveollerin sayısı artıyor hem de hava yollarının boyutları gelişiyor. Akciğer gelişiminin devam ettiği bu kritik dönemde bronşit ve zatürre gibi hastalıklara yakalanmak akciğer gelişimini olumsuz etkileyebiliyor. Gözden kaçmaması gereken bir diğer önemli nokta ise akciğer hastalıklarına ek olarak erken dönemde sigara dumanına maruz kalmanın da gelecek yıllarda akciğer sağlığı için önemli bir risk teşkil ettiği.

Tütün dumanına maruz kalan çocuklarda akciğer fonksiyonlarının azalmasının yanı sıra ileri yaşlarda astım, zatürre, bronşit, KOAH gibi solunum yolu hastalıkları görülme riski artıyor. Bu enfeksiyonların gelecek yıllardaki yansımaları arasında KOAH da bulunuyor. Sağlıklı bireylerde de yaşın ilerlemesi ile birlikte akciğer fonksiyonlarında gerileme meydana geliyor, çocukluk çağında henüz gelişirken akciğerlerin hasar alması ise bu süreçte kronik akciğer hastalıklarının oluşum riskini belirgin ölçüde artırıyor” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat