Sağlık Makaleleri

Çiğ Yumurta Yenir mi? Çiğ Yumurtanın Faydaları

Çiğ yumurta, pişmiş muadilleri kadar besleyicidirler, ancak gıda kaynaklı hastalık riskini büyük ölçüde azaltırlar. Bu özellikle hamile kadınlar, çocuklar ve yaşlılar gibi çiğ yumurta ile yemek pişirenler için önemlidir. Çiğ ve pişmiş yumurta arasında seçim yaparken belirli bir lezzet dengesi vardır, ancak pişmemiş yumurta gerektiren bazı tarifler de vardır.

Yumurta satın alırken pastörize edilip edilmediğini görmek için ambalajını kontrol etmelisiniz. Tedavi edilmeyen çiğ yumurtalar, özellikle yaşlıları, bebekleri ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri etkileyen zararlı bakterilerle kontamine olabilir. Ayrıca çiğ yumurta akı, sağlıklı metabolizma için çok önemli bir besin olan biyotinin emilimini engelleyebilir. Biyotin eksikliği, insülinin işleyişini etkileyebilir ve kan şekeri yönetiminde sorunlara neden olabilir.

çiğ yumurta yenir mi? çiğ yumurtanın faydaları

Kendi yumurtalarınızı pişirirken daima yüksek kaliteli, taze yumurta kullanın. Marketten alınan yumurtaları da kullanabilirsiniz, ancak bunların gıda zehirlenmesine ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilen salmonella içerebileceğini unutmayın. Pastörize yumurtaların kalitesi yüksek olmasına rağmen, emin olmak için etiketi de kontrol etmelisiniz.

FDA, yumurtalardan yapılan bazı ürünlerin pastörize edilmesini şart koşuyor. Bu yöntem, gıdaların tüketiciye ulaşmadan bozulmasına neden olan bakteri ve mikroorganizmaları öldürür. Bu işlem aynı zamanda yiyeceklerdeki hastalıkları da ortadan kaldırır. Çiğ yumurtaların salmonella ve kuş gribi yayma potansiyeline sahip olduğunu unutmamak önemlidir.

Çiğ Yumurtanın Faydaları

Çiğ yumurta yemekten salmonella enfeksiyonu kapma olasılığı son derece düşüktür, ancak uygun önlemleri almalısınız. Salmonella bakterileri yumurtaların dışında bulunur, ancak her zaman içlerinde bulunmaz. Serbest dolaşan ve kafeste yetiştirilen tavuk yumurtaları genellikle güvenli olsa da, bazı kontamine yumurtalar tehlikeli suşlar içerebilir. Bu sebeplerden dolayı yapılacak en iyi şey yumurtalarınızı iyice pişirmektir.

SFA onaylı işletmelerden yumurta satın almak önemlidir. Bu yumurtalar fekal madde ile kontamine olmamalıdır. Akan yumurta akı bakteri barındırabileceğinden, beyazları sertleşene kadar pişirmek çok önemlidir. Sos yaparken veya yumurta içeren diğer yiyecekleri hazırlarken pastörize yumurta kullanın. Pastörize yumurtalar, zararlı bakterileri yok eden bir ısıl işlem sürecinden geçmiştir.

1970’lerden önce, yumurtaların fekal kontaminasyonu, salmonella enfeksiyonlarının ana nedeniydi. Bununla birlikte, temizleme sürecindeki iyileştirmeler, bu problemde önemli bir azalma ile sonuçlanmıştır. Günümüzde Salmonella kontaminasyonu riski son derece düşüktür. CDC, kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen her 10.000 yumurtadan yalnızca birinin bakteri ile enfekte olduğunu tahmin ediyor.

Çiğ yumurtalardan salmonella bulaşma riski son derece düşük olsa da, güvenliği sağlamak için her zaman önlem almalısınız. Çiğ yumurtaları buzdolabında saklayın, çiğ yumurtalara dokunmaktan kaçının ve çapraz bulaşmanın farkında olun.

çiğ yumurta yenir mi? çiğ yumurtanın faydaları

Omega-3 yağ asitleri çiğ yumurtalarda bulunur

Omega-3 yağ asitleri diyet için gereklidir ve yumurtalarda bulunur. Yumurtalar hem DHA hem de ALA içerir ve bu asitlerle güçlendirilmiştir. DHA yağlı balıklarda bulunur ve beyin hücresi gelişimi için gereklidir. Ayrıca kalp hastalıklarına karşı koruduğuna inanılmaktadır. ALA, keten tohumu, chia tohumu, kenevir yağı, ceviz ve soya fasulyesinde bol miktarda bulunur.

Ticari yumurtalardaki omega-3 yağ asitlerinin miktarı çiğ yumurtalardan elde edilenlere kıyasla ihmal edilebilir düzeydedir. Ayrıca omega-3 yumurtaları, ticari yumurtalardan daha fazla potasyum ve D vitamini içerir. Yani, eğer yumurta hayranıysanız, daha fazla çiğ yumurta yemeye başlayabilirsiniz!

Kanatlı endüstrisi, sağlıklı gıdalar için pazarda artan talebi karşılamak için omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurta tüketimini teşvik ediyor. Bu zenginleştirilmiş yumurtalar sadece tüketicilerin sağlığını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda üreticilerin gelirlerini de arttırır. Zenginleştirilmiş yumurtalar standart yumurtaların iki katı kar marjına sahip olduğu için sektör yarar sağlar.

Yumurtalar omega-3 yağ asitleri ile güçlendirilmiştir ve marketlerde bulunur. Bu yumurtalar, omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan keten tohumu ekleyen düşük teknolojili bir süreç kullanılarak üretilir. Yumurtalardaki omega-3 miktarı, keten tohumu miktarına ve takviye için kullanılan tavuk tipine bağlıdır.

Kolin, hücre zarları oluşturmak için hayati önem taşır

Kolin, gıdalarda bulunan temel bir besindir. Ayrıca kandaki lipidlerin taşınması için de gereklidir. Kolin olmadan yağlar karaciğerde birikir ve yağlı karaciğer hastalığına yol açabilir. Düşük kolin seviyeleri ayrıca obezite ve artan NAYKH geliştirme riski ile ilişkilidir. Kolin alımlarının NAFLD’yi önleyip önleyemeyeceğini veya tedavi edip edemeyeceğini belirlemek için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

çiğ yumurta yenir mi? çiğ yumurtanın faydaları

Kolin, amino asitlerin ve nükleik asitlerin metabolizması için de gereklidir. Vücuttaki en yaygın kolin formu, vücuttaki toplam kolinin %95’ini oluşturan fosfatidilkolindir. Bu fosfolipid, sitidin difosfokolin yolu vasıtasıyla diyet kolinden sentezlenir. Bu besin aynı zamanda hücre zarlarında ve miyelinli sinir liflerini çevreleyen yağlı kılıfta bulunan bir protein türü olan sfingomyelin sentezlenmesine de yardımcı olur.

Bununla birlikte, kolin alımı kalp için faydalı olmayabilir. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, kolin takviyesinin trimetilamin-N-oksit (TMAO) adı verilen bir metabolitin seviyelerini arttırdığını ileri sürdü. Trimetilamin-N-oksit, kan dolaşımında bulunan toksik bir bileşiktir. Farelerde kardiyovasküler hastalık ile bağlantılıdır.

Diyet takviyelerine ek olarak, soya ürünlerinde kolin bulunur. Ayrıca hücrelerde bulunan yağlı bir madde olan lesitinde de bulunur. Lesitin ayrıca emülgatör olarak kullanılır ve ek olarak satılır. Lesitin, hücre zarlarının korunması, sinir uyarılarının iletilmesi ve kolesterol ve yağın metabolize edilmesi dahil olmak üzere vücutta önemli bir rol oynar.

A, B2, B5, B12 ve E vitaminleri çiğ yumurtalarda bulunur.

Çiğ yumurtalar birçok vitamin için iyi bir kaynaktır. D vitamini vücudun kalsiyum ve fosforu emmesine yardımcı olur, düzenli kas fonksiyonuna yardımcı olur ve bağışıklık sistemini destekler. Yumurta, doğal olarak yüksek D vitamini seviyesine sahip birkaç gıdadan biridir. Tek bir yumurta, günlük önerilen D vitamini miktarının yüzde seksenini içerir. B12 vitamini vücut için önemli bir besindir ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. , DNA ve vücut dokuları.

çiğ yumurta yenir mi? çiğ yumurtanın faydaları

B12 vitamini ve folat, çocuğun sinir sisteminin gelişimi için önemlidir, bu da cenin sağlığı için gerekli oldukları anlamına gelir. İki vitamin ayrıca kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna, sağlıklı dolaşımın desteklenmesine ve cilt ve sindirim sisteminde hücresel onarımın desteklenmesine yardımcı olur. Ayrıca homosistein birikimini önlemeye yardımcı olurlar.

B12 vitamini, hayvansal kaynaklı gıdalarda en yaygın bulunan vitamindir. Hayvansal ürünlerden elde edilir, bu da çiğ yumurtalara ek olarak çeşitli hayvansal gıdaları yemenin en iyisi olduğu anlamına gelir. Dengeli bir diyet, hem bitki hem de hayvan bazlı gıdaların iyi bir dengesini içerir. B12 vitamini özellikle vejetaryen veya vegan insanlar için önemlidir. Ayrıca eksikliği önlemek için vitamin takviyesi almaları gerekebilir. B12 vitamini eksikliği düşük tansiyon, kas hasarı ve karaciğer ve böbrek hastalığına neden olabilir.

Yumurtalar, vücudun işleyişi için gerekli olan mükemmel bir protein ve diğer besin kaynağıdır. A, B2, B5, B12 ve F vitaminlerini içerirler ve iyi bir antioksidan kaynağıdırlar. Düzenli olarak yumurta yemek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve gözlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Çiğ yumurtalar ayrıca beyin için önemli olan kolin açısından da zengindir.

çiğ yumurta yenir mi? çiğ yumurtanın faydaları

Köpekler çiğ yumurta yemekten hastalanabilir

Yumurtalar oldukça tartışmalı olsa da köpeğiniz için toksik değildir ve mükemmel bir protein kaynağıdır. Ayrıca köpeğinizin tüyü ve derisi için personel sağlıklı yağ asitleri ve diğer gerekli besinleri içerirler. Ayrıca, çok çeşitli vitamin ve mineraller içerirler, bu da onları çiğ gıda diyetine mükemmel bir katkı yapar.

Bununla birlikte, bazı köpekler salmonellaya diğerlerinden daha duyarlıdır ve diyetleri çiğ yumurta içermemelidir. Köpeğinizin sağlığı hakkında endişeleriniz varsa, her zaman veterinerinize danışmalısınız. Köpeğinizin çiğ yumurta yediğini fark ederseniz, köpeğinize salmonelloz testi yaptırabilirsiniz. Ayrıca çiğ yumurtalarınızı serin ve kuru bir yerde sakladığınızdan emin olun.

Birçok köpek sahibi çiğ yumurtaların sindirim sorunlarına neden olabileceğinden endişe eder. Köpeklerin yaşayabileceği bazı yaygın sorunlar ishal ve kusmadır. Köpeğinizin çiğ yumurta yedikten sonra kustuğunu fark ederseniz, köpeğinizin altta yatan herhangi bir personel sağlık probleminden muzdarip olup olmadığını görmek için hemen veterinerinizi arayın. Neyse ki, birçok köpek yumurtalara karşı toleranslıdır ve onları bir tedavi olarak yiyecektir.

İnsanlar için çiğ yumurtaların tehlikelerine rağmen, köpekler için de iyi protein kaynaklarıdır. Çiğ yumurta sarısı, sağlıklı tüyleri ve ciltleri için hayati önem taşıyan temel bir B vitamini olan biotin içerir. Bununla birlikte, köpeğinizin biotine alerjisi varsa, köpeğinize çiğ yumurta vermekten kaçınmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu