Sağlık Makaleleri

Burun Spreyi Bağımlılığı ve Sağlıklı Çözüm Önerileri

Kış mevsiminin kendini gösterdiği bu günlerde soğuk havanın etkisine bağlı soğuk algınlıkları burunda tıkanıklığa sebep oluyor. Bu durumda bireylerin ilk başvuru yöntemi de burun açıcı spreyler oluyor. Fakat uzmanlar bu konuda dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. 

Burun damlalarının içerisinde bulunan nazal karışımlardan ötürü uzun süreli kullanımlarda bağımlılık yapabildiği için uzmanlar, dikkatli kullanılması gerektiği uyarısında bulunuyor.

“Cerrahi müdahale gerekebilir”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mustafa Gerek, ilk başta etkili olan bu spreylerin sürekli kullanımının, bağımlılığa ve hatta bazı durumlarda da cerrahi müdahale gereksinimine yol açabileceğini ifade ederek; “Tüm bunlara rağmen tıkanıklık devam ediyor ve burun içindeki yapısal bozukluk da burnu tıkayacak şekilde devam ediyorsa bazı cerrahi müdahaleler ile bunu düzeltmek mümkün olacaktır.” açıklamasında bulundu.

“Burun temizliğinin sağlıklı yolları”

Gerek, burun tıkanıklığını sağlıklı bir şekilde gidermenin yollarını paylaştı.

Gerek, “Ilık bir suyun içerisine bir çay kaşığı tuz bir çay kaşığı karbonat karıştırıp, ılık suyu burnunuza çekmek suretiyle burnunuzda hem ıslaklığı hem de mekanik temizliği sağlamak mümkün” şeklinde konuştu. (Kaynak: HaberTürk)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu