Gündem

Ayça, 3 Hastaya Umut Oldu

Kaza, geçtiğimiz pazartesi günü Bursa-Ankara yolu Şehitler Mahallesi kavşağında saat 11.30 sıralarında  meydana geldi. İnegöl’den Bursa’ya giden Yavuz Bektaş yönetimindeki 19 SA 049 plakalı otomobil kontrolden çıkarak yağmur suyu kanalına düştü. Kazada sürücü Bektaş ile araçtaki eşi Seval Bektaş (48) ve kızı Ayça Bektaş (21) yaralandı.  Otomobilde sıkışan yaralılar, İnegöl Devlet Hastanesine kaldırıldı. Ayça, 4 gün sonra yaşam mücadelesini kaybetti. Genç kızın anne ve babası ise tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Ayça’nın Organları Bağışlandı

Ayça’nın beyin ölümü gerçekleşti. Ailesinin organ bağışına izin vermesi ile Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Acıbadem Hastanesinden gelen ekipler, Ayça’nın karaciğeri ile iki böbreğini 3 saat süren operasyonla aldı. Ayça’nın karaciğeri Yenişehir Havaalanı’ndan Sağlık Bakanlığının uçağı ile Antalya’ya götürülürken, böbrekleri ise Bursa’da organ bekleyen hastalara nakledilecek.

Operasyonun ardından bir açıklama yapan Uludağ Üniversitesi Genel Cerrahi Uzmanı Fuat Aksoy, “Hasta 21 yaşında, trafik kazası sonucu vefat etmiş. Ailesi organ bağışında bulunmuş. Bugün buraya karaciğer ve iki böbrek bağışı için geldik. Bu organların çıkarılmasıyla beraber organ nakli bekleyen 3 hastaya umut kaynağı oldu. Her ne kadar çok zor olmuş olsa da 21 yaşında bir gencin vefat etmesi, 3 kişiye umut vaat etmiş oluyor. Karaciğeri Antalya’ya göndereceğiz. Böbrekleri de iki hastamıza ulusal dağıtımla nakledilecek. Organ bağışının ülkede sayısının artırılması gerekiyor. Tabii toplumsal farkındalık gerekiyor. Tabii zor bir karar. Ama aile buna irade göstermiş, kabul etmişler. İnsanların bu konuda farkında olması, diğer insanlara umut olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu