Yürümede Zorluk Yaşıyorsanız Sebebi Omurganız Olabilir

Yürümede Zorluk Yaşıyorsanız Sebebi Omurganız Olabilir

Kanal darlığının sebeplerinden, rastlandığı bölgelerden ve belirtilerinden bahseden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Selcen Güre bazı açıklamalarda bulundu.açıklamalarında kanal tedavisi darlığının tedavisine de yer veren Dr. Güre: “Kanal darlığı, herhangi bir seviyede omurga içindeki kanalın daralmasına verdiğimiz isimdir. Başlıca bel bölgesinde olmak üzere boyunda da rastlayabiliyoruz.

Kanal içine önden fıtık dediğimiz diskin arkaya taşması, arkadan ise kireçlenmiş ve kalınlaşmış yapıların sıkıştırmasıyla darlık oluşuyor. Boyundaki daralma baş ağrısı, baş dönmesi, kollarda güçsüzlük ile kendini belli eder. Beldeki daralma ise bel ağrısından ziyade yürüme mesafesinin kısalması, yürümede kesilme, bacaklarda ağrı-gerilme gibi yakınmalarla kendini gösterebiliyor.

Belde kanal darlığı olan hastalar genellikle dik durmakta zorlanır ve yürüdükçe bellerinin büküldüğünden bahsederler” ifadelerinı kullandı.

yürümede zorluk yaşıyorsanız sebebi omurganız olabilir “Salt ağrı kesici olmayan özel ilaçlarla yardımcı oluyoruz”

kanal darlığı için birbirinden farklı tedavi yöntemlerinin bulunduğunu söyleyen Dr. Güre:“Bu sorunu tespit ettiğimizde ilk yapmaya çalıştığımız bele binen yükü azaltmaktır. Bu amaçla hastayı ayakta ve yürürken korseyle desteklemek, sinir basısının yol açtığı etkilere yönelik salt ağrı kesici olmayan özel ilaçlarla yardımcı oluruz.

Bununla beraber bel ve bacakları güçlendirmeye, esnetmeye yönelik egzersizlere başlatmak ve uygun fizik tedavi cihazlarından yardım alınır. Tüm koruyucu, destekleyici çözümlere rağmen hasta halen rahat yürüyemediğini ve çok kısa sürede ayakta durmak zorunda kaldığını ifade ediyorsa o zaman Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı doktorlarımıza yönlendiriyoruz.

Bu durumda ameliyat ile kanalı daraltan oluşumlar ortadan kaldırılıp omurga cerrahisi yöntemiyle özel enstrümanlarla destekleniyor. Ameliyat sonrası önerilere uyan hastalarımız eskisi gibi rahat yürüyebiliyor” dedi

Yürümede Zorluk Yaşıyorsanız Sebebi Omurganız Olabilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir