Gündem

Yılda En Az 1 Kere Check-up Yaptırmak Gerekiyor!

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uzm. Dündar Güngör, hastalıkların erken tanı ve tedavisinde hayati öneme sahip olan Check-up taramalarının her yıl herkes için yaptırılması gerektiğini öne sürdü.

 

Özel Denizli Cerrahi Hastanesi İç Hastalıkları (İç Hastalıkları) Uzmanı’nda karaciğer enzimlerinden kan şekerine kadar tüm tetkiklerin yapıldığı randevu hakkında bilgilendirme. Dündar Güngör, sağlıklı kişilerin en az yılda bir kez olmak üzere düzenli sağlık kontrollerinden geçmelerinin hastalıkları erken teşhis etmek için çok önemli olduğunu ifade etti.

 

check-up
check-up

Check-up taramalarının hastalıkların tedavisinde doktorlara yardımcı olduğunu açıklayan Uzm. Dr. Dündar Güngör,

“Check-up aslında “kontrol etmek” anlamına gelir. Ama tıbbi olarak bunu ‘hastalara’ muayene yapmak’ olarak değerlendiriyoruz. Muayeneler aslında hastalıkları erken tespit etmek için yapılır. Hastalar check-up için bize geldiklerinde kan şekeri, karaciğer enzimleri ve kanser testleri dahil tüm testleri yapıyoruz. Bu muayenelerde hastanın bilmediği bir rahatsızlığı veya sağlık sorunu olup olmadığını belirleyebilirler. Bu bize yaptığımız işin kapsamı hakkında bilgi verir. Hastalar bize çoğunlukla semptomsuz geliyorlar, ancak semptomu olmayanlar da var. Kontrol altına alınan hastalarda farklı semptomlar olur, beklemedikleri ek rahatsızlıklar olabilir. Check-up ve tarama yapılan hastaların vücudunda kanser veya tümör varsa daha erken tedavi alabiliyoruz.”

 

“Çocuklar küçük diye hastalık olmaz anlayışı çok yanlış”

 

Sağlık taramalarının her yaştan doktor tarafından yapıldığını duyuran Dr. Güngör, “Çocukların hastalığı yoktur” inancına dayanarak sağlık kontrolünden geçmemenin doğru olmadığını savundu. Güngör, “Check-up bebekten yaşlılığa kadar herkes tarafından yapılabilir. Çocuklar küçük olduğu için hastalık olmaz” düşüncesi tamamen yanlıştır. Yaşı ne olursa olsun herkes sağlık taramasından geçmelidir. Yılda bir check-up yaptırmanızı öneririz. Ayrıca altı ayda bir işlem yaptırması gereken hastalarımız da var. Bu testin yapılmasındaki amaç, hastalığın erken teşhisidir. Bu erken teşhis sayesinde insanların acı çekmesini önleyebiliriz.” Dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat