Yeryüzü Doktorları Derneği Gine'de Sağlık Taramaları Yapacak

Yeryüzü Doktorları Derneği Gine’de Sağlık Taramaları Yapacak

Derneğin yapmış olduğu açıklama doğrultusunda, gönüllü sağlık ekipleri dün akşam vakitlerinde İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’na ait uçak aracılığıyla Gine’ye doğru havalandı.

Sağlık sektörünün pek gelişmemiş olduğu ülkelerde muayene ve tedavi hizmetinde bulunan Yeryüzü Doktorları, Gine’de pediatri, göz sağlığı ve aile hekimliği branşlarında 17 Aralık tarihine kadar sağlık taramaları gerçekleştirecek. Bu hizmetlere ihtyaç duyan bölgelerde gerek cerrahi gerek dahili alanlarda sağlık hizmetinde bulunan dernek, bu sene de Gine’de ihtiyaçlar kapsamında belirlenen branşlarda muayene hizmetinde bulunarak oradaki vatandaşlara yardımda bulunacak. Gine kafilesinde bulunan Genç Yeryüzü Doktorları’ndan gönüllü bir tıp fakültesi öğrencisi de orada bulunan çocuklara hijyen eğitimi verecek.

yeryüzü doktorları derneği gine'de sağlık taramaları yapacak

– “1500 kişiye sağlık hizmeti ulaştırmayı hedefliyoruz”

Gine’deki çalışmalar konusunda bilgi veren Yeryüzü Doktorları Kapasite Geliştirme Koordinatörü Evren Ejder, beslenme yetersizliği, sıtma ve salgın hastalıkların sık rastlandığı bu bölgede vatandaşların yüzde 55’inin yoksulluk sınırının altında hayatını idame ettirdiğinin altını çizdi.

Ülkede 6 milyon 700 bin çocuğun insani yardıma muhtaç olduğuna değinen Ejder, “5 yaş altı çocukların yüzde 25’i açlık sınırının altında yaşıyor. Yeryüzü Doktorları olarak ihtiyaç sahibi bu coğrafyalarda gönüllü sağlık ekiplerimizle sağlık hizmetleri sunuyoruz. Bu doğrultuda Gine’de gönüllü sağlık ekiplerimizle 9 gün boyunca 3 farklı branşta muayene hizmeti vererek, 1500 kişiye sağlık hizmeti ulaştırmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Yeryüzü Doktorları Derneği Gine’de Sağlık Taramaları Yapacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir