Gündem

Yaşlılara Psikolojik Hasar: “Sen Yaşlısın, Gücün Yetmez”

Aile Hekimi Uzmanı Dr. Filiz Arabacı, yaşlılara “Sen yaşlısın, yapamazsın.” veya “Gücün yetmez.” gibi söylemlerde bulunurak sosyaliteyi negatif etkileyecek kırıcı söylemlerin yaşlılığı hızlandırdığını ve kronik rahatsızlıkların arttırabileceğini belirterek hayatımızda psikolojinin bireyler için önemli olduğuna dikkat çekti.

Adana Acıbadem Hastanesi Aile Hekimi Uzmanı Dr. Filiz Arabacı, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2015 ile 2050 yılları arasında dünya nüfusunun 60 yaş üstü oranının yüzde 12’den yüzde 22’ye çıkması bekleniyor. 2030 yılında dünyada 6 kişiden biri 60 yaş üstü olacak” ifadelerinde bulundu.

yaşlılara psikolojik hasar: "sen yaşlısın, gücün yetmez"

Aile Hekimi Uzmanı Dr. Filiz Arabacı, “Uzun yaşam ile beraber yeni eğitimler ya da uzun zamandır yapılmak istenen hobiler için zaman sağlasa da bütün bunları bağlı olduğu önemli bir faktör var ki o da sağlık. Yaşlılar için yapılabilecek en önemli işlev sosyalleşmelerinin devam etmesidir. Sosyal bağları azalan yaşlılarda yaşlanmanın ve kronik hastalıkların hızlandığı yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Yaşlılıkta diğer önemli nokta kronik hastalıklarının takibi ve ilaçlarının düzenli olarak alınmasının sağlanmasıdır.” diyerek sözlerine devam etti.

 

Yaşlılığın bir hastalık olmadığını, doğal bir döngü olduğunu belirten Dr. Arabacı günümüz çağında yaşlıların aslında yapabildiklerinden fazlasını yapabileceğini, bunu da hobileri koruyarak veya yeni hobiler geliştirerek sosyaliteyi arttırmaktan geçtiğini belirtti.

Aile Hekimi Uzmanı Dr. Filiz Arabacı, yaşlı akrabalarının ve yakınlarının destek olmak amacıyla yapabileceği en kriter noktanın psikolojik destek olduğunu belirterek; “Sen yaşlısın, yapamazsın”, “gücün yetmez”, “hastasın” gibi sosyoliteyi negatif yönde etkiyebilecek itafardan uzak durulması gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat