Personel Maaşları

Yardımcı Sağlık Personeli Kimdir? Ne Kadar Maaş Alır?

Yardımcı sağlık personelliği ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını, rehber niteliğindeki bu yazımızda bulabileceksiniz.

Yardımcı Sağlık Personeli Kimdir?

Yardımcı sağlık personelleri, bir kurum ya da kuruluşta iş sağlığı ve güvenliği kapsamında ambulans teknikeri, acil bakım teknikeri, çevre sağlığı teknisyeni, iş hemşiresi ya da sağlık memuru olarak görevlendirilen kişilerdir.

Yardımcı sağlık personelleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilir.

Yardımcı Sağlık Personeli Ne İş Yapar?

Yardımcı sağlık personeli bir kurum ya da kuruluşta iş hemşiresi, sağlık memuru, çevre sağlığı teknisyeni, acil bakım teknikeri ya da ambulans teknikeri olarak görev alabilir. Dolayısıyla yardımcı sağlık personelinin iş tanımı değişkendir.

Bir yardımcı sağlık personelinden genellikle şu işleri yerine getirmesi beklenir:

 • İş yerindeki şartları hijyen, iş sağlığı ve güvenliği açısından denetlemek ve doğru şartları oluşturmak için planlama yapmak
 • Doğru iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını hayata geçirebilmek için veri toplamak
 • Gerekirse doktora hasta muayenesinde yardım etmek
 • İlk yardım hizmetlerinde görev almak

Bu genel görevler dışında bir yardımcı sağlık personeli, kurum içindeki rolüne (ambulans teknikeri, acil bakım teknikeri, çevre sağlığı teknisyeni, sağlık memuru ya da iş hemşiresi) uygun görevler alır.

diger saglik personali

Yardımcı Sağlık Personeli Belgesi Nasıl Alınır?

Bakanlık tarafından düzenlenen sınavda başarılı olan kişiler, yardımcı sağlık personeli olarak görev alabiliyor. Yardımcı sağlık personeli olmak için sınava girmek isteyen kişilerin taşıması gereken şartlar ise şunlar:

 • Meslek liselerinin ilgili sağlık bölümünden mezun olmalı
 • Üniversitelerin ilgili sağlık bölümünden ön lisans ya da lisans mezun olmalı

Yardımcı Sağlık Personeli Diploma Tescil İşlemleri

Yardımcı sağlık personelinin diploma tescil işlemleri; Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü (SHGM) Eğitim ve Sertifikasyon Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır.

SHGM, T.C. Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesinde bulunmaktadır. SHGM’nin telefon numarası, +90 (312) 471 78 33’dür.

Yardımcı Sağlık Personeli Maaşları 2022

Mesleğe yeni başlayan bir sağlık personeli 2021 yılında asgari ücret ya da asgari ücretin bir miktar üzerinde maaş aldı. Meslekte deneyimli bir yardımcı sağlık personeli ise asgari ücretin iki katına kadar maaş aldı.

Yardımcı sağlık personeli için ortalama maaşlar 2022 yılında tahmini olarak asgari ücret tutarının da belirlenmesiyle birlikte en düşük 4.300 ile  6.500 Türk Lirası arasında değişmektedir.

ASM Yardımcı Sağlık Personeli Maaşı

Herhangi bir kamu kurum ya da kuruluşunda hemşire, ebe, acil tıp teknisyeni ya da toplum sağlığı memuru olarak çalışan devlet memurları, bir aile hekimi ile anlaşıp kurumlarının da muvafakatı ile sözleşmeli olarak (657’deki sözleşmeli personel hükümlerine bağlı kalmaksızın) ASM yardımcı sağlık personeli olabilirler. Bu yolla ASM yardımcı sağlık personeli olan kişilerin, sözleşmeleri süresince kadroları ile ilişkileri devam eder. Bir doktorla anlaşarak ve kurumunun muvafakatı ile ASM yardımcı sağlık personeli olmak isteyen kişilerin, İl Sağlık Müdürlüğüne başvurmaları gerekir.

Sözleşmeli sağlık personeli; mezun olduğu okula göre (ortaöğrenim, ön lisans, lisans) 2022 yılında  4.300 TL ile 6.500 TL arasında maaş alır.

En düşük memur maaşı ise 6 bin 429 liradan 9 bin 105 liraya, en düşük memur emekli maaşı ise 4 bin 289 liradan 6 bin 78 liraya yükseldi.

ASM yardımcı sağlık personeli alımında uygulanan bir diğer yöntem, Sağlık Bakanlığı önerisi ve Maliye Bakanlığı onayıyla yapılan istihdamdır. Bu istihdam, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesine göre yapılır.

Aile sağlığı merkezlerinde dışarıdan yardımcı sağlık personelleri de (aile sağlığı çalışanı) görev alabilmektedir. Doktorlar; kendi kararları, sorumlulukları ve uygulamaları doğrultusunda bu hizmeti üç farklı yolla alabilmektedir:

 • Doktorun yardımcı sağlık personeli işlerini tamamen kendisinin yönettiği yöntem
 • Doktorun yardımcı sağlık personeli hizmetini taşeron firmadan aldığı yöntem
 • Doktorun yardımcı sağlık personeli işlemlerini muhasebeci tutarak hallettiği yöntem

Bu durumda personel maaşının tutarı ve zamanında yatırılması, iş veren olarak tamamen doktor kontrolündedir.

Yardımcı Sağlık Personeli Özel Sektör Maaşı 2022

Özel sektörde yardımcı sağlık personeli, 2022 yılında yaklaşık 4.300 TL ile 6.000 TL arasında maaş alacaktır.

Özel sektörde maaşlar, tecrübeye ve birikime göre daha fazla değişiklik göstereceği için mesleğinde donanımlı ve başarılı bir yardımcı sağlık personeli, belirttiğimiz maaşlardan çok daha fazlasını kazanma imkanına sahip olabilir. Özellikle hasta bakıcı görevindeki evde yardımcı sağlık personelinin iş ve maaş imkanları daha fazla olabilmektedir.

Yardımcı Sağlık Personeli Ek Ödeme

2022 ve 2023 yıllarını kapsayan toplu sözleşme, doktorlar dışındaki sağlık çalışanlarının döner sermayeden aldığı ek ödeme payı yüzde 20 oranında artırıldı. Dolayısıyla döner sermaye sistemine dahil olan (toplum sağlığı merkezleri, evde bakım birimleri ve hastaneler) yardımcı sağlık personeli, ek ödemeden yararlanabilir.

Bir Yorum

 1. üniversite mezunlarını yardımcı sağlık personeli diye adlandırılması çok üzdü beni sitenizi ziyaret etmeyi seviyorum Son dakika haberlerini sizden takip ediyorum

 2. Asm hemşirelerinin maaşlarının doktorların insafına bırakılmaması lazım.Hekimler kafalarına göre ücret belirleyip ekstra iş yaptırıyorlar,yazıktır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu