featured
Wuhan'da Yeniden Kovid Karantinası

Wuhan’da Yeniden Kovid Karantinası

Dünya genelinde kovid vakaları artış eğilimini sürdürüyor. Korona virüsün ilk kez görüldüğü Çin’in Wuhan kentinde tespit edilen 4 asemptomatik vaka, önlemler alınmasına neden oldu.

“Sıfır vaka” politikasını benimseyen yetkililer, 4 vakanın görüldüğü Jiangxia bölgesinde 3 günlük karantina kararı alındı. 970 binden fazla nüfuslu Jiangxia’de “geçici kontrol önlemleri” olarak adlandırılan kısıtlamalar dün sabah saatlerinden itibaren uygulamaya başladı.

Kovid Karantinası

Önlemler kapsamında barlar, sinemalar ve internet kafeler dahil eğlence mekanları, küçük klinikler pazar yerleri, ibadethaneler kapatılırken, konserler, konferanslar, büyük toplantılar da yasaklandı. Otobüslerden metroya kadar tüm toplu taşıma hizmetleri durduruldu ve bölge sakinlerinden zorunlu olmadıkça evlerini terk etmemeleri istendi. Ayrıca Jiangxia’de “yüksek riskli mahalleler” tespit edildiği ve bu mahallelerde yaşayanların evden çıkmasının yasaklandığı aktarıldı. Yapılan açıklamada, insan akışını ve enfeksiyon riskinin azaltılmasının ve mümkün olan en kısa sürede sıfır vaka sayısına ulaşılmasının hedeflendiği belirtildi.

Wuhan’da ilk kez 22 Ocak 2020’de uygulanan karantina 76 gün yürürlükte kalmıştı. Wuhan, salgın nedeniyle karantina uygulanan ilk kent olmuştu.

Wuhan’da Yeniden Kovid Karantinası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir