Sağlık Makaleleri

İlaçla Zehri Ayıran Dozudur: Vitamin ve Takviye Ürünlerin Kontrolsüz Kullanımı!

Kış aylarının sert geçtiği bu günlerde birçoğumuz vitamin ve takviye ürünlere başvuruyoruz. Uzmanlar, doktor kontrolünde olmadan bilinçsizce kullanılan takviye ürünlerin bir çok sağlık sorununa yol açtığını söylüyor.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Galip Ekuklu, kontrolsüz, hekim tavsiyesi dışında kullanılan vitamin ve takviye ürünlerin sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulundu. Prof. Dr. Ekuklu, bağışıklık sistemini güçlü tutmak adına dengeli beslenmeyle düzenli uykunun yeterli olduğunu belirtti.

Özel bir hastalığı ve ya herhangi bir vitamin emilimiyle ilgili rahatsızlığı bulunmayan kişilerin sağlıklı beslenmeyle ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri besinlerden alabileceğine değinen Prof. Ekuklu; “Kış aylarında bulaşıcı hastalıklarla mücadelede C vitamini zengini besinlere biraz ağırlık verilebilir. Bunun yanında yeterli sıvı tüketimi ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli. Bunun dışında içeriği bilinmeyen, internetten alınan, ‘bağışıklık sistemini güçlendiriyor’ diye her önümüze gelen vitamini kullanmamalıyız.” ifadelerini kullandı.

i̇laçla zehri ayıran dozudur: vitamin ve takviye ürünlerin kontrolsüz kullanımı!

Ekuklu, bağışıklık sistemini güçlü tutmak amacıyla kontrolsüz kullanılan vitaminlerin faydadan çok zarar verebildiğini bildirdi. Vitaminlerin de ilaçlar gibi hekim kontrolünde kullanılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Ekuklu, şu açıklamayı kaydetti; “En tehlikelisi hiç kontrolü olmayan, tamamen kulaktan dolma bilgilerle internet üzerinden takviyeler almak. Artık bu dünyanın sorunu haline geldi, internetten her şey satılıyor. Bunların altına övgü dolu sözler yazılıyor. ‘Her derde deva’ diye yazılıyor. Böyle bir şey akılla açıklanamaz. Bir bitkiyi çiğnemek, bir ürünü kullanmak her derde iyi gelseydi bu kadar insan niye hastalansın, tıp neden bu kadar ilerlemeye çalışsın. Öyle olsa bu ürünlerden insanlara verilirdi, COVID’e de yakalanmazdık, kanser ya da diğer hastalıklar da olmazdı.”

Prof. Dr. Ekuklu: “İlaçla zehri ayıran dozudur”

Prof. Dr. Galip Ekuklu, bilimsel olarak faydaları kanıtlanmış destek ürünlerinin hekim kontrolüyle kullanılabileceğini, bilinçsiz kullanılan vitamin ve benzeri ürünlerin sağlık sorunlarına yol açabileceğine değinerek; “Alınan her ürün midede emildikten sonra karaciğere ve böbreğe gidip oradan dışarı atılıyor, atılmak zorunda. Atılmazsa vücutta birikir o bir problem. Atılacaksa bunu çoğunlukla karaciğer parçalıyor. Dolayısıyla karaciğer ve böbrek bu ürünlere doğrudan maruz kalıyor. Bu organlar başta olmak üzere her şeye zarar verebilir. Tansiyonu yükseltebilir. Kanınızı sulandırabilir, basit bir kanama durdurulamaz hale gelir. ‘Bitkiler ilaç yapımında kullanılıyor’ deniyor. Ancak o bitkiler kontrollü ve belli bir dozda kullanılıyor. İlaçla zehri ayıran şey dozudur. Tıpta kullanılan maddeler zehir etkisi yapmaması için belirli bir doza kadar verilir.” dedi.

Ekuklu, en basit ilacın bile dozundan fazla alınması durumunda olumsuz etkilerinin olacağını belirterek, “Onun için her ilacın yaş gruplarına göre dozu var. O yüzden bilmeden, kulaktan dolma bilgilerle yola çıkarsak kaş yapalım derken göz çıkartırız.” iye konuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu