Gündem

Veteriner Hekime Cinsel Saldırı Davasında Karar Belli Oldu

Ankara’da çalıştığı hayvan hastanesinde cinsel saldırıya uğrayan kadın veteriner hekimin davasında Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanıklar B. veteriner hekim S.D, cinsel saldırıya ilişkin delilleri karartmakla suçlanan jinekolog H.Ş, mağdur Ç.B. ve tarafların avukatları hazır bulundu. Duruşmayı mağdurun ailesinin arasında bulunduğu bir grup da takip etti.

Mahkeme başkanı, önceki celse savcının esas hakkındaki görüşünü sunduğunu belirterek, buna ilişkin taraflara diyeceklerini sordu. Sanık Ş., sanık B. ile Durmaz’ı daha önce tanımadığını, olay günü mağdur ile muayenehaneye geldiklerini söyledi. Ç.B’yi yüzeysel şekilde muayene ettiğini belirten Ş., iddia edildiği gibi delil karartacak girişimde bulunmadığını öne sürdü.

Sanık Durmaz da hayvan hastanesine gittiğinde Ç.B ile sanık B.’nin alkollü olduğunu fark ettiğini, bunun üzerine kendisine gelmesi için Ç,B’ye serum taktığını söyledi.

Bunun dışında mağdura yönelik eyleminin olmadığını iddia eden Durmaz, beraatini talep etti. Sanık B. ise önceki beyanlarını yinelediğini belirterek, veteriner hekim Ç.B’ye cinsel saldırıda bulunmadığını, iftiraya maruz kaldığını öne sürdü. Ç.B’nin avukatları da dava dosyasındaki adli tıp raporuna göre cinsel saldırının yapıldığına dikkati çekerek sanıkların cezalandırılmasını istedi.

9 yıl hapis cezası

Beyanların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti  B.’ye “cinsel saldırı suçundan” 9 yıl hapis cezası verdi. Hakkında takdiri indirim uygulanmayan B.’nin tutuklanmasına karar verildi. Sanıklar S.D.’ın cinsel saldırı suçuna iştirak, hürriyeti tahdit, tehdit ve hakaret, H.Ş’nin da delilleri karartma suçlarından beraati kararlaştırıldı.

Ne olmuştu?

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. H.B, 2019’da kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan Ç.B’ye cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Olayla ilgili idari soruşturma kapsamında üniversitedeki görevinden çıkarılan B. ile yardımcısı S.D ve jinekolog H.Ş hakkında, cinsel saldırı, cinsel saldırıya iştirak, hürriyeti tahdit, tehdit, hakaret ve suç delillerini karartma suçlarından dava açılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu