Sağlık Makaleleri

Vermifobi Nedir?

Vermifobi, solculanlardan korkma durumudur. Bu korku kalıtsal olabilir veya geliştirilebilir. Nedeni ne olursa olsun, yaygın bir durumdur. Solucan korkusu, bizi yılanlardan ve diğer zehirli sürüngenlerden korumak için evrimleşmiştir. Solucanlar, yılanların küçük versiyonlarıdır ve genellikle bir iğrenme tepkisi uyandırılır. Solucanların hastalık taşıdıkları da bilinmektedir, bu da genellikle yılan korkusuyla ilişkilendirilmelerinin nedenlerinden biridir.

Solucan korkusu

Solucan veya vermifobi fobisi, birçok insanı etkileyen yaygın bir durumdur. Bazı insanların bu fobisi var çünkü biyoloji dersi sırasında bir solucanı incelemek zorunda kaldılar. Bu solucan fobisi olan insanlar için tatsız olabilir.  Bazı insanlar bu fobiye sahiptir, çünkü solucanlarla ilgili olumsuz veya travmatik bir deneyim yaşamışlardır, örneğin çocukken onlarla alay edildiğinde veya yanlışlıkla birini öldürdüğünde.

Bu fobiyi yaşayan birçok insan, altta yatan bir parazit fobisine sahiptir ve onlardan bir hastalığa yakalanma olasılığı konusunda oldukça endişelidir. Örneğin, kendileri dışındaki hayvanların etlerini veya iyice pişmiş domuz eti yemekten kaçınabilirler. Temiz bir ortamda solucanlarla karşılaşmaktan bile endişe duyabilirler. Bu korku, yumurtaları da dahil olmak üzere her şeyde solucan olduğu fikrine dayanır.

vermifobi nedir?

Belirtiler

Birçok insan için solucanlar iğrençtir. Onları incelerken tatsız bir deneyim yaşamış olabilirler veya hatta çocukken solucanlara maruz kalmış olabilirler. Vermifobi belirtileri genellikle olumsuz bir deneyim tarafından tetiklenir. Belki de bahçıvanlık yaparken alay edildi veya yanlışlıkla bir solucanı öldürdüler. Solucan fobisi, bireyleri fiziksel ve duygusal olarak etkileyen gerçek bir korkudur. Travmatik bir deneyim tarafından tetiklenebilir, ancak solucan fobisinin semptomlarını hafifletmenin yolları vardır.

Solucan korkusu kendini farklı şekillerde gösterebilir ve bundan muzdarip insanlar solucan gördüklerinde genellikle panik atak veya yoğun bir endişe yaşarlar. Korku saatlerce sürebilir ve bazı durumlarda normal çalışmayı zorlaştıracak kadar şiddetli bile olabilir. Vermifobiden muzdarip insanlar, sonuç olarak genellikle bahçelerden veya solucanların bulunduğu diğer ortamlardan kaçınırlar. Fobi yeterince şiddetliyse, solucan bulaşma korkusuna yol açabilir.

Tedavi

Bazı insanlarda solucan korkusu, solucanlarla ilgili olumsuz bir deneyim tarafından tetiklenebilir. Biyoloji öğretilen çocuklar solucanları incelemeye ve onları tatsız bulmaya maruz kalabilirler. Yetişkinlerde, bahçıvanlık yaparken kazara bir solucan çıkarmış olabilirler. Fobinin tetiklediği şey ne olursa olsun, onu tedavi etmenin yolları vardır. Vermifobi tedavisi, korkuyu azaltmaya yardımcı olabilir ve diğer kaygı türleri ile başa çıkmak için kaynaklar sunabilir.

Psikoterapi, entomofobi için en yaygın tedavi şeklidir. Psikoterapi yoluyla, bir ruh sağlığı uzmanı tetikleyicileri tanıtabilir ve hastanın yanıtı yönetmesine yardımcı olabilir. Fobiler için psikoterapi çoğu insan için etkilidir ve tedavi süreci, nefes alma tekniklerini öğrenmeyi ve bir kişinin kaygısını tetikleyen korkulu deneyimler hakkında konuşmayı içerebilir. Ayrıca hastayı böceklerin fotoğraflarına maruz bırakmayı da içerebilir. Vermifobi tedavisi, temel nedenlere değinmeyi ve bu böceklerle ilişkili korkuların üstesinden gelmeyi içerir.

vermifobi nedir?

Tetikleyiciler

Vermifobinin birçok tetikleyicisi vardır. Bunlar, çürük yiyecekler gibi hijyenik olmayan koşulları ve çeşitli böcek türlerine maruz kalmayı içerir. Sonuç olarak, vermifobik bir kişi, kontamine yiyecekler, bozulmuş süt ve diğer yiyecekler gibi ortamlardan kaçınır. Solucan fobisi evrimsel bir tepkidir ve insanların hastalıklara ve zehirlenmelere karşı savunmasız oldukları eski zamanlarda hayatta kalmalarına yardımcı olmuş olabilir.

Vermifobiden muzdarip insanlar durumlarından utanmamalıdır. Milyonlarca Amerikalı bu özel fobiden muzdarip. Yerel bir destek grubu veya çevrimiçi destek grupları aramak, teşvik ve destek sağlayacaktır. Korkunun aile üyeleriyle paylaşılmasına gerek yoktur; tedavi ararken destekleyici ve yardımcı olmalıdırlar.

Bu, özellikle sevilen birinin vermifobiden muzdarip olması durumunda geçerlidir. Bu korku, yalnızca kişi semptomları hakkında aile üyeleriyle konuşamıyorsa daha da kötüleşecektir.

Bilinçsiz nedenler

Çocuklukta, birçok insan solucanlardan, özellikle de bağırsaklardan korkar ve bu korkuyu yaşamları boyunca sürdürür. Korku, bu yaratıklarla karşılaşıldığında tetiklenebilir ve vermifobisi olan birçok kişi, çocukken solucan yuttuğunu bildirir. Hayvan korkuları, başkalarının ve ebeveynlerin korkulan nesneye verdiği tepkinin bir sonucu olarak gelişir. Bu korkuya tam olarak neyin neden olduğu belli değil, ancak bir solucanla erken karşılaşma ile ilgili olabilir.

vermifobi nedir?

Öte yandan psikanaliz, fobilerin bilinçsiz arzulardan kaynaklanabileceğini öne sürüyor. Bu arzular kişinin bilinçli zihninden gizlenir ve başkaları tarafından bilinçli olarak bilinmez. Freud, çoğumuzun çocukken yasak duygularımızı bastırmayı öğrendiğimize inanıyordu, bu süreç bastırma adı verilen bir süreçti. Sonuç olarak, bu koşullanmanın bir sonucu olarak fobiler gelişmiştir. Ne yazık ki, bu teori bazı insanların neden vermifobi geliştirdiğini tam olarak açıklamıyor.

Son dakika personel sağlık ve gündem gelişmelerini Sağlık Ağı ile takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu