Sağlık Makaleleri

Vegan Beslenme Nedir? Vegan Protein Kaynakları Neler?

Vegan Beslenme Nedir? Vegan Protein Kaynakları Neler?

Vegan beslenme, hayvansal gıdaların ya da hayvansal gıda içeren besinlerin tüketilmediği bir beslenme türüdür.  Vegan bireyler beyaz ya da kırmızı et, süt ve süt ürünlerini, yumurta, bal gibi hayvansal gıdaları tüketmezler. Vegan beslenme türünde çok fazla besin kısıtlaması olduğu için özellikle bazı gıda öğeleri bakımından dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.

vegan beslenme 2

Vegan Protein Kaynakları Nelerdir?

Vegan bireylerin et dışında da protein alabilecekleri pek çok besin türü bulunmaktadır. Et tüketemeyen vegan bireylerin yaşamlarını sağlıklı bir biçimde idame ettirebilmesi için proteini farklı besinlerden almaları gerekmektedir.

  • Tofu: Tofu, diğer ismiyle soya peyniri içerisinde çok fazla protein bulundurmaktadır. Veganlar için tam bir protein kaynağı olan ve soya sütünden üretilen tofu, et yerine protein alabilecekleri bir besin olarak tercih edebilir.
  • Mercimek: Baklagiller ailesinden mercimek, hem doyuruculuk olarak hem de içerisinde bulundurduğu zengin proteinden kaynaklı veganların rahatlıkla tüketebilecekleri bir besindir.
  • Fasulye: Protein bakımından zengin olması nedeniyle sağlıklı olmasının yanı sıra birçok kişinin de damak tadına uygun olan bu besin de veganlar tarafından rahatlıkla tüketilebilir.
  • Nohut: Tam olarak bir etten alınabilecek proteine miktarına eş miktarda proteinin alınabileceği bu baklagil vegan bireylerin protein ihtiyaçlarını karşılayabilecek potansiyeldedir.
  • Yulaf Ezmesi: İçerisinde fazla miktarda protein bulunduran bu besinle vücudun gereksinim duyduğu besinin karşılanması amacıyla kullanılabilir.

vegan beslenme 3

  • Bezelye: Bezelye baklagil ailesin mensup olan bir besindir. İçerisinde fazlaca protein bulundurmaktadır.
  • Kinoa: Kinoa esasen bir tür tohum içerisinde yer alan bitkinin adıdır. Bu bitkiden kinoa elde edilir ve son derece zengin bir protein kaynağıdır.
  • Tam Buğday: Buğdayın öğütülmesi neticesinde oluşan tam buğday zengin bir protein kaynağı olduğu için et ya da diğer protein kaynakları yerine tercih edilebilir.
  • Kuruyemişler: Pek çok kişinin severek tükettiği kuruyemişler içerisinde oldukça zengin miktarda protein bulunmaktadır.

Protein İçeren Sebzeler?

Maş Fasulyesi ,bezelye brüksel lahanası, ıspanak protein açısından en zengin sebzelerdir.

Protein İçeren Meyveler?

Kayısı, kivi,böğürtlen, portakal, ahududu, avakado, şeftali, ve muz da vegan bireylerin etten alamadıkları proteini rahatlıkla alabilecekleri zengin protein içerikli meyve türleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat