Gündem

Uzmanlar Sağlıklı Bir Uyku İçin Gereken İdeal Oda Sıcaklığını Tespit Etti

Science of The Total Environment dergisinde yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, uzman bir ekip, 65 yaş üzerindeki 50 bireyin toplam 11 bin gece uykusunu takip etti.

Araştırmada, yaş grupları arasında oda sıcaklığının önemli ölçüde değiştiği ve 65 yaş üzeri bireyler için 20-25 derece aralığındaki oda sıcaklığının en uygun uyku koşullarını sağladığı belirlendi. Ayrıca, ekip, oda sıcaklığının 30 derecenin üzerine çıktığı durumlarda uyku kalitesinde %5 ila %10 arasında bir düşüş gözlendiğini tespit etti.

Araştırma ekibinin başındaki Harvard Üniversitesinden Dr. Amir Baniassadi, “Bu sonuçlar, evdeki sıcaklık ortamını en doğru seviyeye getirerek uyku kalitesinin arttırılabileceğini gösteriyor. Ayrıca bu araştırma, iklim değişikliğinin yaşlı kişilerin uyku kalitesi üzerindeki potansiyel etkisine de işaret ediyor.” dedi.

Baniassadi, yaşlı bireylerin gece uykularının çeşitli sebeplerden dolayı, özellikle sağlık ve bilişsel faktörlerden kaynaklanan nedenlerle sık sık bölündüğünü belirtti. Ancak, yine de çevresel koşulların uyku kalitesini artırabileceğine dikkat çekti.

Araştırma ekibi, gelecekteki çalışmalarında özellikle düşük gelirli yaşlı bireylerin uyku kalitesi üzerinde iklim değişikliğinin etkilerini incelemeyi hedefliyor. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu