Gündem

Uyku Apnesi Hipertansiyon ve Kalp Hastalıklarına Zemin Hazırlıyor

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Servet Altay uykuda solunumun geçici olarak durması olarak tanımlanan uyku apnesinin son yıllarda görülme sıklığının arttığını açıkladı.

Uyku apnesinin önde gelen sebeplerinden birinin obezite olduğunu ifade eden Altay, “Türkiye, Avrupa’da obezitenin en çok görüldüğü ülkelerin başında geliyor. Son 10 yılda ciddi bir obezite artışı var ve aşırı kilo uyku apnesinin en önemli sebeplerinden. Uyku apne sendromu bulgusu olanlar uyku laboratuvarlarına başvurup tanı alabilir ve tedaviye başlanır.” şeklinde açıkladı.

Uyku apnesinin kardiyovasküler hastalıklarla yakından bağlantılı olduğunu bu konuyla ilgili farkındalığın artırılmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Altay, uyku apnesinin hipertansiyon ve kalp hastalıklarına neden olarak hayat kalitesini aşağıya çektini ifade etti.

Uyku apnesinin pek çok ölümcül hastalık için risk faktörü barındırdığını vurgulayan Altay, sözlerini şöyle noktaladı:

“Uyku apnesi hipertansiyonun en önemli nedenlerinden, özellikle dirençli hipertansiyon. Küçük kan basıncının yüksekliğiyle giden, geceleri düşmeyen tansiyonlara neden olabiliyor. Kalp yetersizliği ve kalp ritim bozukluklarına yol açıyor. Akciğer hipertansiyonu gibi sinsi bir hastalığının altında yine uyku apnesi çıkabiliyor. Kronik hipertansiyona bağlı aort anevrizmalarına neden olunabiliyor. Hastaların fonksiyonel kapasitelerinin azalması gibi birçok tabloda bu sendromun nedeninin görebiliyoruz. Beyin kanaması ve felç durumlarında da uyku apnesinin yer aldığını görüyoruz.” (Kaynak: AA)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu