Sendika

Genel Sağlık-İş: Yanık Merkezinde Görevli Üyemizin “Yüzde 50 Artırımlı Nöbet Ücreti Alabilmesi İçin” Dava Açtık!

Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Genel Sağlık-İş) tarafından, Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hemşire olarak görev yapmakta olan üyelerinin, Yanık Merkezi’nde yerine getirilen nöbet görevleri için %50 artırımlı nöbet ücreti ödenmediği gerekçesiyle Mersin 2. İdare Mahkemesi’ne dava açıldığı duyuruldu. 

Genel Sağlık-İş sendikası tarafından yayımlanan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “hemşire” olarak görev yapmakta olan üyelerimiz tarafından, Sendikamıza yapılan başvurularda, “Yanık Merkezi’nde görev yaptıkları, Yanık Merkezi bünyesinde yoğun bakım ve ameliyathane bulunduğu, buna rağmen Yanık Merkezi’nde yerine getirilen nöbet görevleri için %50 artırımlı nöbet ücreti ödenmediği” belirtilmiş, Sendikamızca hukuki girişimde bulunulması talep edilmiştir.

Talep üzere, başvuru dilekçeleri, Sendikamız Hukuk Müşavirliği tarafından hazırlanmış, üyelerimize gönderilmiştir. İdarenin cevabı ise, “657 sayılı DMK’nın Ek 33. maddesinde “Yanık Merkezinin” bulunmaması nedeniyle %50 artırımlı nöbet ücreti ödenemeyeceği” şeklinde olmuştur. Bu yanıt üzerine, Sendikamız ve Sendikamız Hukuk Müşavirliği girişimde bulunmaktan kaçınmamış, Mersin 2. İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştır.

Üyelerimizin görevli olduğu Yanık Merkezi, bünyesinde yoğun bakım ve ameliyathaneyi de barındırmaktadır. Bu durumda üyelerimiz, görevli bulunduğu Yanık Merkezi’nde nöbet görevlerini ifa ederken, aynı zamanda yoğun bakım ve ameliyathaneye de doğrudan hizmet vermektedir. Hal böyle olunca, üyelerimiz, DMK’nın Ek 33. maddesinde belirtilen “nöbetin, yoğun bakımda tutulması halinde nöbet ücretinin yüzde elli oranında artırımlı ödenmesi koşulunu sağlamaktadır.” Bu nedenle, davamız haklı bir davadır. Daha önce kimsenin gündeme getirmeye cesaret edemediği bir konuyu daha Genel Sağlık-İş gündeme getirerek, üyelerinin haklarını koruma yönünde önemli bir girişime imza atmıştır.

Bugüne kadar İLKLERİN SENDİKASI olmayı, diğerlerinin “başaramayacaklarını düşündüklerini” yaparak ve idarenin, hukuka aykırılıklarını, büyük bir profesyonellikle tespit ederek” BAŞARDIK ve başarmaya devam edeceğiz!

Tarafımızca açılan davada kazanım elde edilmesi halinde aynı durumda olan sağlık emekçilerinin de haklarının kendilerine teslim edilmesinin önü açılmış olacaktır. Davamızda en kısa zamanda kazanım elde etmeyi ve her zaman olduğu gibi yine büyük bir gururla bu kazanımımızı, siz “değerli sağlık emekçileriyle” paylaşmayı temenni ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu