Gündem

Unutkanlık Alzheimer Hastalığını İşaret Ediyor Olabilir

İnsan hayatını olumsuz etkileyen en önemli sıkıntılardan biri alzheimer hastalığıdır. Alzheimer şikayetleri erken yaşam dönemlerinde de kendini gösterebilir. Yaş ilerledikçe semptomlar artmakta ve kişi karşılıklı diyalogları devam ettiremeyecek duruma gelebilmektedir. Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Kunt, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen gün artan 65 yaş üstü nüfus ile alzheimer hastalığında da ciddi artış olduğunu belirterek “Kişileri, nesneleri, adresleri, sayıları, tarihleri hatırlamakta zorlanıyorsanız doktorunuza başvurun” dedi.

Unutkanlık

Alzheimer hastalığı, bunama yani demans kategorisinde değerlendirilen bir rahatsızlıktır. Doç. Dr. Refik Kunt, “Bu rahatsızlık, zaman içerisinde beyindeki hücrelerin çevresinde beta amiloid plakların oluşmasına bağlı olarak bu hücrelerin ölmesi nedeniyle ortaya çıkar. Alzheimer hastalığı, genellikle 65 yaş üzerinde görülen bir rahatsızlıktır. Yaşam süresi arttıkça alzheimer riski de artar. Çok ilerlemiş vakalarda günlük işleri tamamlamak imkansız hale gelir ve özel bakım gerekir. Alzheimer tedavisinde esas olan; semptomları azaltarak, hastalığın ilerleyişini yavaşlatmaktır. Bu nedenle, özellikle ailesinde alzheimer öyküsü olan kişilerin hafızasını güçlü tutması tavsiye edilmektedir” dedi.

Alzheimer hastalığı

Alzheimer hastalığı, hafıza gücü düşünce ve davranış fonksiyonlarında zayıflamaya neden olan, nörolojik bir rahatsızlıktır. Kunt, “Demans, bunama türlerinden biri kabul edilir. Yaşla birlikte zihinsel aktivitenin zayıflaması ve unutkanlık normal kabul edilir. Bu durum her zaman alzheimer olarak değerlendirilmez. Ancak alzheimer, demans kategorisinde değerlendirilir. Yani yaşlanmaya bağlı unutkanlık ile Alzheimer arasında ince bir çizgi vardır. Alzheimer hastalığı, ilerleyici bir hastalıktır. Semptomlar ortaya çıktıktan sonra, kişi kısa sürede günlük işlerini yapamayacak duruma gelebilir. Alzheimer ilerledikçe sosyal beceriler de zayıflar ve düşüncelerin mantıksal tutarlılığı kaybolur.

Çoğunlukla 65 yaş ve üzeri kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Ancak belirtiler, hafif seyirli olsa da, erken dönemlerde de görülebilir. Bu nedenle Alzheimer’ı doğrudan yaşlılık dönemi hastalığı olarak nitelendiremeyiz. Alzheimer hastalığının hem nedenleri hem de tedavisi uzun yıllardır araştırılmaktadır. Araştırmalar sonucunda hala kesin ve tek bir nedenden söz edemesek de genetik faktörlerin ve yaşam biçiminin hastalığın oluşmasında etkili olduğu düşünülmektedir” diyerek başta sigara kullananlar olmak üzere, uyku düzeni bozukluğu, yetersiz ve sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşamın da Alzheimer hastalığı için risk oluşturduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu