Gündem

YÖK Başkanı, Üniversitelerdeki İkinci Öğretim Programlarına İlişkin Yeni Kararı Duyurdu

YÖK Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarına ilişkin yeni kararı bildirdi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını duyurdu. Geçtiğimiz yıl 1308 ikinci öğretim programına 80 bin öğrenci yerleşmişti. YÖK, programların dönüştürülürken toplam kontenjanın korunduğunu belirtti.

Özvar, “Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir.” ifadelerini kullandı. Erol Özvar, vakıf üniversitelerinin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını istendiğini bildirdi.

“İkinci öğretim programına yaklaşık 80 bin öğrenci yerleşmişti”

Geçen sene 1308 ikinci öğretim programına yaklaşık 80 bin öğrenci yerleşmişti. Mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlarda kontenjanları azaltma kararı da alındı.

“Geçen yıla göre toplam kontenjan sayısında her hangi bir düşüş olmadı.”

YÖK, programların dönüştürülürken devlet ve vakıf üniversitelerindeki toplam kontenjanın korunduğu belirterek; “Kapatılan programların kontenjanları açılan istihdam odaklı yeni programlara tanınarak yaklaşık bir milyon kontenjanın tamamı muhafaza edildi. Sonuç olarak geçen yıla göre toplam kontenjan sayısında her hangi bir düşüş olmadı.” açıklamasında bulundu. (NTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat