Gündem

Türkiye’de Maymun Çiçeği İddiası: Sağlık Bakanlığından Açıklama Geldi!

Maymun çiçeğinin Türkiye’de rapor edilme olasılığı ihtimali üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Türkiye’de ilk maymun çiçeği tespit edildiği iddia edilmesi üzerine büyük bir endişe yaratıldı. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından bir açıklama yapıldı.

 

Prof. Dr. Oğuztürk’ten Maymun Çiçeği Virüsü Açıklaması

 

Dünya koronavirüs salgınından tamamen kurtulamadı Birçok ülkede tespit edilen maymun çiçeği virüsü, insanları paniğe kaptırdı. Virüsün görüldüğü ülke sayısının her geçen gün arttığı doğru olmakla birlikte Türkiye’yi de yakından ilgilendiren bir iddia ortaya atıldı.

 

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSO) tarafından yakından takip edilen ve Türkiye’de de görülen maymun çiçeği (maymun çiçeği) hastalığı rapor edilmiştir. Bu virüsün Avrupa ülkelerine hızla yayıldığı, Türkiye’de de görüldüğü ve çok kısa sürede büyük endişe yarattığı iddia ediliyor.

 

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye’de ilk maymun çiçeği vakasının bulunduğu iddiası Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından reddedildi. Elde edilen bilgilere göre maymun çiçeği virüsü Türkiye’de henüz tespit edilmedi.

 

Maymun çiçeği virüsü tam olarak nedir? Tespit yöntemi nedir?

İlk kez 7 Mayıs 2022’de İngiltere’de görülmüş olan maymun çiçeği hastalığı, çiçek hastalığı ile aynı gruptan kaynaklanmaktadır. Genellikle yakın temas yoluyla bulaşan virüs, yüzünüzde ve vücudunuzun geri kalan kısmında ortaya çıkan deri döküntüleri ile kendini gösterir. Baş ağrısı, ateş ve boyunda şişme, lenf düğümleri, aşırı zayıflama belirtilerden bazılarıdır.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSO) Olağanüstü Toplantı Yapması Şaşkınlık Yarattı

Dünya Sağlık Örgütü (DSO), maymun çiçeği virüsünün yayılmasıyla ilgili dün arifesinde olağanüstü bir toplantı yaptı. DSÖ, Avrupa’da maymun çiçeği virüsünün 100’den fazla örneğinin tespit edilmesinin ardından, yaz aylarında yapılacak etkinliklerin ve kutlamaların başlamasıyla bu virüsün Avrupa’ya yayılmasının artacağı konusunda uyardı.

 

Ancak İngiliz yetkililer, henüz tespit edilmemiş birçok vaka olduğunu ve vaka sayısının hızla artmasını beklediklerini iddia ediyor. ABD ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra Avrupa ülkelerine de yayılan bu virüs, İngiltere, İspanya, Portekiz, Belçika, İsveç, ABD, İtalya, Almanya, Fransa, Kanada, Avustralya’da tespit edildi. Bu ülkelerin hepsi maymun çiçeği için alarmda.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat