Gündem

Türkiye’de Antibiyotik Direnci Tespitinde Hızlı Tanı Kiti Geliştirildi

Üretilen test kitinin direnç testini 48 saatten 3.5 saate indirdiği gözlemlendi. 2 yıllık bir çalışma sonrasında “karbapenem” grubu antibiyotiklere dirençli bakterilerin direnç enzimlerinin tespitini yapan PCR Hızlı Tanı kitlerini geliştirmeyi başardıklarını söyleyen Bukavaz, testlerin 3,5 saat içinde sonuç verdiğini ifade etti.

Hızlı Tanı Önemli

Hastane enfeksiyonlarında antibiyotik direncinin hızlı tespiti çok önemli. Hızlı yapılmayan tespitler yoğun bakım hastalarında hızlı ve ani ölümlere yol açabiliyor. Aynı zamanda plazmid aracılığıyla diğer hastalara bulaşı ve salgınların ortaya çıkması nedeniyle servisin kapanmasına kadar sorunlar, hızlı tanı ile kontrol altına alınabiliyor.

Bukavaz; “Şu anda iki mikroba karşı daha doğrusu hastane enfeksiyonlarının hızlı teşhisi ile ilgili olarak özellikle antibiyotik direnci ile ilgili sorun oluşturan bakterilerin hızlı tespit edilmesine karşı oluşturduğumuz PCR kitlerimizden iki bakteri için olan protiplerimiz hazır durumdadır.

Özellikle yoğun bakımlarda problem olan hastane enfeksiyonlarının hızlı teşhisinde antibiyotiklere dirençli bakterilerin, antibiyotik dirençlerinin tespitinde normalde 48 saatte yapılan testlerin 3,5 saate kadar indirgendiği hızlı PCR testlerimizi oluşturmuş durumdayız. Karbapenemaz Hızlı Tanı Kiti’nin salgınların önlenmesi, etkili antibiyotiklerin kolayca seçilerek hastaların daha çabuk sağlıklarına kavuşması açısından etkili olacağını düşünüyorum.” dedi.

Kitlerin Kullanımı Kolay

Bukavaz, kitlerin direnç enzimlerinin isim ve hangi sınıfa dahil olduğunu beliryebildiğini söyledi. Böylece epidemiyolojik olarak direncin yayılması hakkında da bilgi edinilebiliyor.

Test kitleri koronavirüsteki gibi hastadan alınan kan, idrar, trakeal aspirat, sürüntü gibi örneklerin incelenmesiyle ve direkt bakteride çalışabiliyor. Kitlerin kullanımı çok kolay ve pratik olacak şekilde tasarlandı.

Kitlerin kullanıma hazır şekilde sadece hasta örneklerinin karıştırılması ile birlikte cihaza konularak yapılıyor. Kovid testinde olduğu gibi PCR reaksiyonları gerçekleştirilecek şekilde uygulanıyor. Bukavaz, kit için ulusal ve uluslararası patent başvurusunda bulunduklarını belirtti.

Hızlı tanı kitleri tanı ve tedavi kaynaklı can ve hastanede yatış sürelerini kısaltmada çok önemli. Bukavaz, şunları kaydetti: “Hastane enfeksiyonlarında karbapenem grubu antibiyotiklerin direncinin tespit edilmesi için hazırladığımız testlerde tüm yöntemlere dair Türk Patent Kurumuna ve Uluslararası PCT başvurularımız da yapılmış durumdadır. Zaten sınırlı olan antibiyotikler anlamında bunları direncin gelişmesinin hızlı tespit edilmesi hasta hayatının kurtarılması ile bağdaşmaktadır. Özellikle tüm dünyada hızla artan antibiyotik dirençlerine karşı önleme metodu olarak da görülen hızlı teşhis metotları hastaların kurtarılması ve etkin antibiyotiğin seçilmesi açısından hekimlerimize yardımcı olacaktır.”

Bukavaz, kit için gerekli ticarileşme aşamalarının, onayların tamamlanarak Devlet Malzeme Ofisi kataloğunda yer alması için çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu