Sendika

Türk Sağlık-Sen’den “Kameralı Mobbing”e İtiraz

Türk Sağlık-Sen, ambulanslarda görev yapan personelin kamera vasıtasıyla rızaları olmaksızın 24 saat izlenmesi uygulamasına itiraz etti. Sendika, bu sistemin kamusal alanda da olsa özel hayatın ihlal edilmesi olduğunu belirtti. Bu sebeple, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne gerekli itirazların yapıldığı duyuruldu.

Sendika’dan Açıklama

Türk Sağlık Sen; “Söz konusu uygulama ile görevleri esnasında meydana gelebilecek kazaların sadece personel kaynaklı bir durum gibi görülmektedir. Bu yönde önlemler alınması yerine bu konuda personelin eğitimine, araçların bakım ve güvenliğinin sıkı takip edilmesi yönünde kararlar alınması, kazaların sebep unsurunun sadece kişiler olarak görülmeyip karayolları ve kullanılan araçların da büyük bir etkiye sahip olduğu vurgulandı.

Bu kapsamda kamusal alanda da olsa özel hayatın gizliliği hakkı kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, kamera ile izlenmeye personelin rızasının olmaması, uygulamanın yasal dayanağının bulunmaması ve alınan görüntülerin ileride başka bir şekilde kullanılmayacağına dair bir güvencenin olmaması durumları göz önüne alındığında personelin kamera ile izlenmesi uygulamasının hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu vurgulanmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat