Gündem

Türk Doktorlardan İlk Yerli ‘Stent-Greft’ Başarısı

INVAMED’in geliştirdiği Türkiye’nin ilk yerli “Atlas Stent Greft”, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Prof. Dr. Cengiz Köksal ve Doç. Dr. Emre Selçuk öncülüğünde gerçekleştirilen başarılı operasyonla hastalara uygulandı.

Genellikle yaşlı bireylerde ortaya çıkan damar sertliği, büyük bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu sorun, kan damarlarının sertleşip daralmasıyla kan akışının azalmasına yol açıyor ve özellikle bacak damarlarında tıkanıklıklara neden olabiliyor. Teknolojik buluşlar sayesinde bu konuda büyük bir başarı elde ediliyor. Anjiyo yöntemiyle ameliyata gerek kalmadan tedavi olanağı sunuluyor. Balon, stent ve damar tıraşlama yönteminde kullanılan tıbbi cihazların üretimi bir zamanlar sadece belirli ülkeler tarafından yapılırken, artık Türkiye kendi cihazlarını üreterek dünyaya açıldı. Bu alanda yaşanan en büyük yeniliklerden biri de “stent greft” teknolojisi oldu. Stent Greft üretimi dünyada sadece 5 ülke tarafından yapılıyor. Türkiye, tıbbi inovasyon alanında tarihi bir başarıya imza atarak ilk yerli stent grefti Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Prof. Dr. Cengiz Köksal ve Doç. Dr. Emre Selçuk’un öncülüğünde Artven koordinasyonuyla bir hastaya başarıyla uygulandı.

Doç. Dr. Emre Selçuk, bu büyük adımla ilgili görüşlerini şu sözlerle dile getirdi; “Stent-Greft teknolojisi, damar tedavilerinde kritik bir rol oynuyor. Damar balonlaşması veya yaralanma riski olan hastalarda bu teknolojinin önemi daha da artıyor. Artık bu teknolojiyi Türkiye’de üretiyor olmamız, operasyon başarımızı artırmanın yanı sıra, hasta güvenliğini de üst seviyelere taşıyacaktır. Türkiye’nin tıbbi alandaki bu başarısında yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Atlas Stent Greft, Türk mühendisliğinin ve Türk doktorlarının inovasyonunun ne kadar ileri seviyede olduğunun bir göstergesidir.” (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu