Gündem

Türk Cerrah PMP ile Mücadelede Ön Safta

PMP nadir görülen bir hastalık. İnce bağırsak ile kalın bağırsağın birleşim yerinde kalın bağırsağa ait çekum denilen bölgede bulunan apendiks adlı uzantının kanseri olan PMP, henüz yeterince tanınmıyor.

Ülkemiz doktorlarından Prof. Dr. Emel Canbay, Avrupa’da PMP kanserinin farkındalık ve bilgilendirme toplantısında yer aldı. Belçika’da gerçekleştirilen bu toplantıda son gelişmeler ele alındı. Avrupa’da bu konuda çalışma grubu oluşturuldu. Bu grup, hastalık ile ilgili  farkındalık ve bilgilendirme  çalışmalarına ağırlık veriyor. Grup adına lider ismi Prof. Dr. Emel Canbay, “Hastalığın tedavisi için önce tanımamız ve bilmemiz gerekir” dedi.

Günümüzde tedavisi cerrahi ve sıcak kemoterapi ile yapılan bir kanser türü olan hastalığın, üzerine araştırma ve klinik çalışmaları yürütülüyor. Son toplantı Ghent Üniversitesi ev sahipliğinde Belçika’nın Ghent şehrinde gerçekleştirildi.

PMP ile Mücadelede

Belçika’daki toplantıda, geçmiş ve günümüz gelişmeleri değerlendirildi. Bu projeye katılan, İngiltere, Norveç, Finlandiya, Fransa, İtalya, İsveç, İrlanda, Bosna Hersek, Hırvatistan, Belçika dâhil çok uluslu çalışmanın üyesi olan Türkiye adına Prof. Dr. Emel Canbay projeye katıldı.

Appendiks kanseri çalışmasının farkındalık ve bilgilendirme grubunun lideri olan Prof. Dr. Emel Canbay, “Bu hastalığı bilirsek ve tanırsak tedavi edebiliriz. PMP’yi tanıma bilme sadece hastalar için değil sağlık çalışanları içinde çok önemlidir. Çünkü tanırsak tedavi edebiliriz. Nadir görüldüğü içinde tanınması ve bilinmesi güçlük göstermekte, doğal olarak tedavi şansı başlangıç everesinde iken olmamaktadır. Bu nedenle PMP’yi tanıtmak bilmek tedavinin esasını oluşturmaktadır” dedi.

PMP’nin Avrupa tanıtımını üstlenen ve bu grubun lideri olan Prof. Dr. Emel Canbay, “Hastalığın tanınması bilinmesi için çaba sarf etmek benim görevimdir” diyerek çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Son dakika personel sağlık ve gündem haberlerini Sağlık Ağı’nda takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu