Terapi Köpekleri Stresten Uzaklaştırıyor

Terapi Köpekleri Stresten Uzaklaştırıyor

Dünyada Ekim ayının “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kabul edilmesinden dolayı her yıl Ekim ayında meme sağlığı sebebiyle programlar yapılıyor. Türkiye Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu tarafından Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik, Türk Radyasyon Onkolojisi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Özyiğit ve Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Eda Küçüktülü, Olimpiyat Atleti Sema Aydemir ve Modacı Beste Korkmaz’ın katılmasıyla program yapıldı.

terapi köpekleri stresten uzaklaştırıyor

İçindekiler

“Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser”

Türkiye Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu tarafından Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik, “Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser. Özellikle 40’lı yaşlardan sonra ülkemizde de dünyamızda da risk grubu hızlı bir şekilde artmaya başlıyor. Bizim en büyük amacımız kanser tanısını erken koymak ve hızlı bir şekilde tedavi etmek. Tedavi konusunda dünyada aynı hızda başarıya sahibiz. Özellikle terapi köpekleriyle federasyonumuzun da ortak paydaşı olarak yaptığımız çalışmalarda hastaların tedavi alırken sakinleşmesine ve stresten uzak kalmasına yardımcı oluyor.” dedi

 

“Terapi köpekleriyle geçirecekleri vakitler gerginliği azaltıyor”

Türk Radyasyon Onkolojisi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Özyiğit, “Kanser tedavisine başlamadan önce hastalar gergin olabiliyor. Bu tedavilere başlamadan önce kısa süreliğine de olsa terapi köpekleriyle geçirecekleri vakitler bu ön gerginliği azaltmada yardımcı olan bir tedavi şekli.” diyerek söylemlerde bulundu.

 

“Ülkemizde yeni yapıyoruz ama dünyada köpekler terapi amaçlı kullanılıyor”

Doç. Dr. Eda Küçüktülü, “Ülkemizde yeni yapıyoruz ama dünyada köpekler terapi amaçlı kullanılıyor. Kanser hastalarında, otizmli çocuklarda pek çok alanda köpekler stresi, gerginliği azaltmak ve hastalara moral, motivasyon vermek için kullanılıyor. Biz de aslında Sağlık Bakanlığı ile birlikte iki ay önce bir çalışmaya başladık. Bilimsel sonuçlarımızı henüz toparlayamadık ama çalışmamız çok güzel gidiyor. Hatta bir hastamız terapi köpeği ile birlikte tedaviye girerken antidepresan ilaçlarını bıraktı. Hal böyle olunca bu sene de ekim ayı farkındalık ayında pembe kurdelemizi köpeklerle oluşturmak istedik.” diyerek cümlelerini dile getirdi.

Terapi Köpekleri Stresten Uzaklaştırıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir