Gündem

TBMM’nin Bu Haftaki Konusu Sözleşmeli Sağlık Personeli Sayısı!

Meclis Genel Kurulu’nda bu hafta görüşülecek gündem konularının arasında enerji ile ilgili kanun teklifinin yanı sıra sözleşmeli sağlık personeli sayısının 36 bine çıkarılması da yer alıyor.

Meclis gündeminde bu hafta enerji ile ilgili kanun teklifinin görüşmelerine başlanacak. Düzenlemeyle, sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatına imkan tanınıyor, yenilenebilir enerji kaynaklarının kapasitesinin artırılması hedefleniyor. Genel Kurul’da daha sonra da sağlık teklifi ele alınacak.

Meclis Genel Kurulu’nda bu hafta enerji düzenlemesi için mesai harcayacak. Buna göre, denizlerde ve göllerde yenilenebilir enerji santralleri kurulabilecek. İçme-kullanma suyu temin edilen alanlar ile Kıyı Kanunu kapsamındaki sahil şeritleri ise kapsam dışı tutulacak.

“Dünya piyasalarında LNG ihracatının önü açılıyor”

Yerli üretim ve farklı kaynaklardan ithal edilen doğal gaz, Türkiye’de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak pazarlanabilecek. Enerji verimliliğini artırmaya yönelik projelere maddi destek sağlanacak. Afet bölgesi ilan edilen yerlerde elektrik hizmetleri taleplerinin kesintisiz karşılanabilmesi için düzenleme yapılacak.

“Sözleşmeli sağlık personeli sayısı 27 binden 36 bine çıkarılacak”

Enerji teklifinin yasalaştırılmasının ardından Genel Kurul’da sağlık teklifinin görüşmelerine geçilecek. Bu teklife göre de diş tabipleri, ağız ve diş sağlığı muayenehanelerinde diş tabibi istihdam edebilecek. Acil tıp ana dal uzmanları yoğun bakım yan dal, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları da sosyal pediatri yan dal uzmanlığı yapabilecek.  Yan dal uzmanlığını teşvik etmek için tavan ücretler artırılacak. Normal doğumun özendirilmesi için ebelerin görev tanımı güncellenecek. Sağlık alanında eleman temininde sıkıntı çekilen yerlerde sözleşmeli pozisyon sayısı 27 binden 36 bine çıkarılacak. (TRT)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu