Sağlık Makaleleri

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam yağı faydaları arasında kabızlık tedavisi için de faydalıdır. Bununla birlikte, hamileyseniz susam yağı almaktan kaçınmalısınız. Gelişmekte olan fetüse zararlı hormon indükleyici bileşikler içerir.

Susam Yağının Faydaları

Susam yağı, kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olan yüksek miktarda E vitamini içerdiğinden harika bir antioksidan besindir. Ayrıca kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olur. Yağ ayrıca vücudu yağ oksidasyonundan koruyan fitokimyasallar olan lignanlar içerir. Susam yağının antioksidan özelliklerinin yanı sıra anti-inflamatuar etkisi de vardır. Bu yağ aynı zamanda yaraların iyileşmesine de yardımcı olur.

Susam yağı, bitkilerde yaygın olarak bulunan lignan adı verilen kimyasal bir bileşik içerir. Bu bileşik, hücre zarlarının yapısına katkıda bulunduğu için mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca vücudun kan pıhtılaşma özelliklerini korumasına yardımcı olan E Vitamini içerir. Susam yağı da kolayca kokuşmaz, bu da onu birçok insan için yararlı bir antioksidan gıda yapar.

susam yağının faydaları

Doğal bir temizleyicidir

Susam yağı, topikal olarak veya yüz yıkama olarak kullanılabilen harika bir doğal temizleyicidir. Cildinizin temiz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacak antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Aynı zamanda etkili bir nemlendiricidir ve akne tedavisinde kullanılabilir.

Bu yağ, cilt hücrelerini güneş ışınlarının neden olduğu hasarlardan koruyan antioksidanlar içerir. Yağlı ciltler de dahil olmak üzere tüm cilt tiplerine sahip insanlar için harikadır. Susam yağı ayrıca cildi iyileştirmeye ve yara izlerini onarmaya yardımcı olan mineraller içerir.

Kan şekerini düşürür

Susam yağı, birçok gıda ürününde güçlü bir bileşendir ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmenin harika bir yoludur. Yağ, yüksek bir besin profiline ve güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Düzenli tüketim diyabet, kalp hastalığı ve diğer kronik hastalık riskini azaltabilir. Susam yağı da kolesterolü azaltabilir. Birçok insan susam yağını eklem ağrısı, diş ağrısı ve adet öncesi krampları tedavi etmek için de faydalı bulur.

Susam tohumları da protein ve lif bakımından yüksektir. Yüz gram beyaz susam tohumu yaklaşık 12 gram protein ve 18 gram lif içerir. Bu iki besin, kandaki glikoz salınımını yavaşlatmaya ve kan şekeri artışlarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca susam tohumları magnezyum açısından da zengindir. Magnezyum, diyabet hastalarında genellikle eksik olan bir mineraldir. Yüksek kan şekeri seviyeleri sık idrara çıkmaya neden olur ve bu da idrarda magnezyumun kaybolmasına neden olur.

susam yağının faydaları

Kabızlığı giderir

Susam yağı, bağırsakları yağlayarak ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak kabızlık semptomlarını hafifletir. Yağ aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır ve uygun bağırsak hareketini destekleyen doymamış yağ asitleri içerir. Gastrointestinal hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur ve kan basıncı kontrolü için önemli bir besin olan mükemmel bir magnezyum kaynağıdır.

Birçok insan ara sıra kabızlıktan muzdarip olsa da, vakaların çoğu diyetlerini değiştirerek ve sıvı alımını artırarak tedavi edilebilir. Bununla birlikte, daha ciddi vakalar tıbbi müdahale gerektirebilir. Altta yatan nedene bağlı olarak kabızlık, aşırı aktif tiroid bezi veya hatta irritabl bağırsak sendromu dahil olmak üzere diğer sağlık koşullarıyla bağlantılı olabilir. Kronik kabızlıktan muzdarip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, tıbbi yardım alın veya sertifikalı bir aromaterapiste danışın.

susam yağının faydaları

Cilt yaşlanmasını azaltır

Susam yağı, oksidatif hasarla savaşmaya ve cildin genç görünmesini sağlayan antioksidanlar içerir. Ayrıca kolajen üretimine yardımcı olan ve cildi elastik tutan bir mineral olan çinko içerir. Susam yağı personel sağlık ayrıca yaraların iyileşmesine ve yeni cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Ayrıca inatçı sivilceleri iyileştirmeye yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Susam yağı yüzyıllardır cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Cildi rahatlatır ve kırışıklıkları, ince çizgileri ve diğer cilt problemlerini azaltmada etkilidir. Ayrıca cilt hücrelerinin sağlıklı bir şekilde bütünleşmesini destekler ve kuruluğu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca cilt sağlığı için faydalı olan antioksidanlar ve iyi yağlar içerir.

Yaraları yatıştırır

Susam yağı, bir dizi koşul için etkili bir doğal çözümdür. Kesikleri yatıştırır ve iyileştirir ve kan dolaşımını iyileştirerek cilt onarımını destekler. Sonuç olarak, cilt hasardan hızla kurtulabilir. Susam yağı da yara izi olasılığını azaltır.

Susam yağı, topikal bir ağrı kesici olarak ve ilaçlı yağlar için bir baz olarak kullanılır. Boğaz için gargara olarak da kullanılır. Ayrıca astım ve soğuk algınlığı semptomlarını hafiflettiği gösterilmiştir. Ayrıca sağlıklı kemiklerin en önemli bileşenlerinden biri olan kalsiyum içerir.

susam yağının faydaları

Artriti hafifletir

Susam yağı, doğal bir anti-inflamatuar ajandır. Eklemlere masaj yaparak artrit ağrısını hafifletebilir. Ayrıca kemikleri ve kasları güçlendirmeye yardımcı olur. Kas spazmlarını azaltmada da etkilidir. Ek olarak, kronik eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Eklemlerinize masaj yapmak için susam yağı kullanabilir veya zencefil suyu ve susam yağını birlikte alabilirsiniz. Her iki bileşen de eklem ağrısını azaltan ve kan dolaşımını artıran anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Susam tohumları, eklemlerinizin ve kemiklerinizin sağlığı için gerekli olan magnezyum, çinko, demir ve bakır ile doludur. Susam yağı, susam tohumları kadar bu besin maddelerini içermese de, faydalı niteliklerinin çoğunu korur. Mineral bakır, bağ dokularının oluşmasına yardımcı olduğu için artritik ağrıyı gidermek için özellikle yararlıdır. Ek olarak, yağ, güçlü kemikler ve kaslar oluşturmak için çok önemli olan çinko ve magnezyum bakımından yüksektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat